12. 1. 2015 - Čínské akciové turbulence

  První pracovní den roku 2016 zpestřil investorům na burzách v celém světě propad čínských akciových trhů Šenženský akciový index se propadl o 7 procent a burzovní seance tak byla na základě pravidel burz do konce dne uzavřena. Propad se přelil i na ostatní asijské burzy a po ranním otevření jej pocítily i ostatní světové burzy. Index německých akcií DAX odepsal během pondělka 4,3 procenta a procento a půl ztrácel i americký index S&P500.

   

  12. 1. 2015 - Čínské akciové turbulence

  Co však tento flash crash, tedy bleskový propad způsobilo? Agentura Caixin zveřejnila index nákupních manažerů. Hodnota 48,2 nejen že byla nižší, než očekávali investoři (48,9), ale zároveň i nižší, než minulý měsíc, což vyústilo v dohady o čínské ekonomice. Hodnota tohoto indexu pod úrovní 50 přitom znamená kontrakci zpracovatelského průmyslu, nad 50 pak jeho expanzi.

   

   

  Čínská ekonomika má před sebou mnoho výzev. První je stárnutí populace, které se zatím projevuje tím, že velikost pracovní síly se zvětšuje jen pomalu. To společně vyšší mírou urbanizace snižuje možnosti „lehkého“, tedy extenzivního růstu.

  Další významnou výzvou je minulá kreditní expanze, kterou lze bez větší nadsázky nazvat kreditní explozí. Podíl soukromých úvěrů ku výstupu hospodářství se mezi lety 2009 a 2014 zvýšil o 80 procentních bodů, což byla po Hongkongu největší hodnota na světě.

   

   

  Problémem může být také fakt, že Číňané posílají své úspory do zahraničí. Jen v listopadu minulého roku odplynulo z Číny 113 miliard dolarů (to je výstup celé české ekonomiky za 8 měsíců). Celkový odliv za minulý rok pak mohl dosáhnout 500 miliard dolarů.

  Těmto výzvám může Čína úspěšně čelit, pokud nebude opakovat některé nešťastné zásahy, které odkoukala v zahraničí. Mezi ty bych zařadil například „vládní“ intervence na akciovém trhu.

  Čína má velice silné monetární zbraně. Centrální banka může základní úrokovou sazbu ještě snížit, neboť se nenachází na nule, snížit může i povinné minimální rezervy bankám, aby čelila případnému nedostatku likvidity na finančním trhu. Čína rovněž disponuje obrovskými měnovými rezervami, které se i přes přímé intervence Lidové banky Číny v obraně měny příliš neztenčily.

  Podporou může být i fiskální impuls vlády. Rovněž probíhající reformy by měly druhé největší ekonomice světa pomoci. Číňané i zahraniční investoři si však budou muset zvyknout, že růst země středu bude v následujících pomalejší, než vládou cílovaných 6,5 procenta. Pokud však půjde o udržitelný růst dosažený rozumnými reformami, mohlo by to být pozitivním impulsem pro akciové trhy, které v současné době patří mezi ty levnější na světě. Investoři by s tím však měli přijmout i vyšší míru volatility.

   

  Vojtěch Železný,

  portfolio manager Conseq Investment Management