12. 11. 2013 - Krok ECB má udržet křehký růst evropské ekonomiky

  Překvapivý krok Evropské centrální banky z minulého týdne sleduje kromě setrvale nízké inflace, která v Evropě aktuálně trápí málokoho, i udržení křehkého oživení evropské ekonomiky. Zejména periferní státy EMU se ocitly pod tlakem vlivem sílícího kurzu společné měny, která dostávala do úzkých tamní exportéry a snižovala jejich částečně znovunabytou konkurenceschopnost.

   

  12. 11. 2013 - Krok ECB má udržet křehký růst evropské ekonomiky

  Přímý dopad snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu je sice mizivý, ale společně s pokračováním nabídky neomezeného objemu levných půjček evropským bankám a bedlivého sledování tržní likvidity (jejíž vyschnutí v důsledku kreditního omezení bank a jejich neochoty dále úvěrovat by evropskou ekonomiku dále dusilo), jde o jasný signál, že ECB udělá pro udržení nastartovaného křehkého růstu vše.

  Spolu s vyhlídkami na americkou měnovou politiku, jejíž uvolnění se nachází spíše na konci cyklu, se dá očekávat, že evropská měna bude v následujících měsících projevovat tendence k pokračujícímu oslabení. V případě evropských akcií nicméně výraznou nadvýkonnost proti americkému trhu neočekáváme. Ocenění amerických akcií se nachází blízko jejich dlouhodobých průměrů, navíc mohou těžit z nižších cen energií, flexibilnějšího trhu práce a růstového diferenciálu tamní ekonomiky vůči EU. Dále je nutno podotknout, že měnová politika ECB jde aktuálně na ruku politické reprezentaci EU, která tak nemusí příliš pospíchat s ekonomickými reformami. To při absenci jednotného politického postoje ke směřování unie povede k velice pomalému zotavování hospodářství a korporátních zisků v Evropě.

  Pohyb koruny je po nadcházející období určen čistě postojem ČNB. Ta bude i nadále číhat na úrovni dvaceti sedmi korun za euro a v případě silnějších tlaků na její posílení vysaje z trhu neomezené množství eur. Je nutno říci, že po úvodní intervenci, kdy se objem nákupu pohyboval někde k pěti miliardám eur, nemá trh nejmenší důvod tomu nevěřit.

  Jan Schiller
  Portfolio Manager
  Conseq Investment Management a. s.