12. 2. 2014 - Češi si oblíbili investice do podílových fondů

  Majetek Čechů v podílových fondech vzrostl v roce 2013 o 34,6 miliardy na 269,8 miliardy Kč. Z toho celých 72 procent majetku drží fyzické osoby a zbývajících 28 procent právnické osoby. Do podílových fondů tak investuje celkem asi 1,25 milionu domácností.

   

  12. 2. 2014 - Češi si oblíbili investice do podílových fondů

  Trendem loňského roku byly akciové fondy, které oproti dluhopisovým a peněžním fondům, jež převážně nevydělaly, přinesly zajímavé zhodnocení.

  Jedním z faktorů nárůstu objemu investic ve fondech byl tržní vývoj. V posledním kvartále posílily především ceny akcií, a to zejména na rozvinutých trzích. Index MSCI World si připsal v USD necelých 8 % a v korunovém vyjádření přes 12 %, za čímž stojí oslabení koruny intervencí ČNB. Investicím v dolarech vůbec prospěl zásah centrální banky a následné oslabení koruny. Velká část nárůstu u akciových a smíšených fondů je tedy dána těmito zmíněnými faktory.

  Další vliv na chuť Čechů investovat do fondů může mít i legislativa. Od 1.1.2014 došlo k prodloužení daňového časového testu pro fyzické osoby ze 6 měsíců na 3 roky. Tento faktor před koncem roku zvýšil a ještě zvýší oblíbenost fondů fondů a fondů obecně, oproti primárním investičním nástrojům (akcie a dluhopisy atd.). Investiční transakce se totiž odehrávají na úrovni fondu jako takového, nikoli na úrovni klienta, který fond drží a pomalu si plní „časový test“.


  Lukáš Vácha,
  Obchodní ředitel
  Conseq Investment Management, a. s.