12. 3. 2014 - Americká ekonomika vytvořila v únoru 175 tisíc míst

  V pátek byla zveřejněna data týkající se pracovních míst ve Spojených státech. Největší světová ekonomika vytvořila v únoru 175 tisíc míst ve všech sektorech kromě zemědělství, což bylo o 30 tisíc více oproti tržnímu konsensu. Americký úřad pro statistiku nadto revidoval zveřejněná čísla za leden směrem nahoru. Zvýšila se i průměrná hodinová mzda - a to o více, než očekávali analytici. Míra nezaměstnanosti se o desetinu procenta zvýšila na 6,7 %, což rovněž překonalo odhady.

   

  12. 3. 2014 - Americká ekonomika vytvořila v únoru 175 tisíc míst

  Počet nově vytvořených pracovních míst za předcházející dva měsíce byl pro analytiky spíše zklamáním, neboť se pohyboval hluboko pod dlouhodobými průměry především kvůli sněhovým bouřím na severu USA. V rozporu s tím se pak jevila výrazně klesající míra nezaměstnanosti, která se snížila ze 7 % v listopadu na lednových 6,6 %. Vysvětlení však můžeme najít ve snižující se pracovní síle, ze které odešlo mnoho lidí. Dvě pětiny amerických úspor v penzijních spořících plánech se nachází v akciích a akciových fondech, kterým se za poslední dva roky velmi dařilo: Od konce roku 2011 do konce roku 2013 vydělal index S&P investorům 53 % při započtení dividend. 61 % z 6,6 miliónů lidí, o které se snížila pracovní síla Spojených států, tak mohlo odejít do důchodu dříve, než sami čekali. Mezi lety 2000 a 2010 se zvýšil počet lidí ve věkové skupině 60 až 64 let (tedy těch, co opouští pracovní sílu) o 55,6 % na 10,8 milionů. Tudíž můžeme očekávat, že se bude počet lidí odcházejících do důchodu i nadále zvyšovat.

  Z tohoto hlediska můžeme zveřejněná data za únor hodnotit pozitivně. Zvýšení míry nezaměstnanosti lze vysvětlit tím, že část Američanů, která dříve vzdala hledání práce, se opět vrací na pracovní trh. V roce 2010 se nacházelo ve Spojených státech 186 miliónu lidí ve věku mezi 15 a 65 lety. Při současném tempu můžeme očekávat, že se sníží nezaměstnanost do konce roku na hodnoty kolem 6 %. Zveřejněná lednová čísla tak po několika horších měsících přinášejí ubezpečení, že největší světová ekonomika by měla zrychlit svůj růst.


  Vojtěch Železný,
  Portfolio Manager
  Conseq Investment Management