12. 7. 2016 - Emerging markets a Evropa pohledem dvou investorských osobností

  Conseq Investment Management společně s Franklin Templeton Investment pořádal ve čtvrtek 16. června investiční seminář. Exluzivním hostem semináře byl předseda představenstva Templeton Emerging Markets Group a jeden z nejuznávanějších investorů na světě Mark Mobius. Spolu s ním vystoupil také Jan Vedral, předseda představenstva a hlavní investiční manažer Conseq Investment Management.

  12. 7. 2016 - Emerging markets a Evropa pohledem dvou investorských osobností

  Video: Mark Mobius and Emerging Markets Outlook 2016

  Záznam z celého vystoupení pořídil Roklen24.

  Mark Mobius a rozvíjející se trhy

  Dle Marka Mobia dnešní investoři velmi podceňují potenciál rozvíjejících se trhů, což by se však mělo v krátké době změnit. Rozvíjející se trhy za posledních 28 let překonávaly jako celek ty vyspělé a i když existují výjimky, je na těchto trzích mnoho příležitostí pro investory. Velkým lákadlem mohou být především jejich měny, z nich většina je výrazně podhodnocena. Zadluženost Emerging Markets je oproti vyspělým zemím také častokrát mnohem nižší.

  Nové příležitosti nabízí také Čína, ať již se jedná o posun zaměření čínské ekonomiky na služby či budování infrastruktury, kde má Čína před sebou ještě velmi dlouhou cestu. Dochází zde k růstu mezd, cen nemovitostí a stále více lidí se stěhuje do měst. Právě popularita nemovitostí zde stále roste a lidé do nich investují nemalé množství peněz. Proto je růst jejich cen většinou prakticky zaručen. S touto oblibou se však pojí vzrůstající zadlužení čínských domácností, které by mohlo být v budoucnu problémem, především při výrazném zvýšení úrokových sazeb.

  Nejen Čína je z investorského pohledu zajímavá. Výborně se vede také Panamě, vcelku dobře i Mexiku. Investoři by však měli zpozornit především v případě Brazílie, která je opravdovou příležitostí, pokud se jí podaří vyřešit problémy s korupcí a nestabilní vládou. Pomoci by ji mohl také i růst komodit. Na co by investoři neměli však nikdy zapomínat, je diverzifikace. Mark Mobius doporučuje třetinu portfolia alokovat na rozvíjejících se trzích (Čína, Indie, Brazílie) a zbytek pak rovnoměrně v rozvinutých zemích.

  Jan Vedral: Blíží se okamžik slávy střední Evropy?

  Trhy střední a východní Evropy za dobu své existence za vyspělými trhy zaostávají. Na začátku milénia rostly trhy CEE výrazně rychleji, než rozvinuté trhy, bohužel od pádu Lehman Brothers se tyto trhy stále ještě úplně nevzpamatovaly a výkonnost opět za vyspělými trhy zaostává.

  Země CEE se postupně vyrovnávají s EU, také co se týče inflace, a stabilizace se projevuje také v bilanci státního rozpočtu a veřejného dluhu. Díky úrokovým sazbám se zlepšují také úvěrové podmínky a dluhopisy se dostávají na úroveň západních ekonomik. Kromě kladů je, dle Jana Vedrala, potřeba počítat s určitými riziky, jimiž jsou změny na domácí politické mapě, geopolitická rizika v regionu a normalizace měnové politiky.

  Proč nakupovat středoevropské akcie?

  Investory láká nejen velmi dobrý výhled, ale často u nich jde i o emotivní záležitost – kupujeme siregion, který velmi dobře známe. Nicméně investice v jednom regionu mají i své slabiny – je těžké hledat málo korelované tituly a trhy. Jan Vedral tedy, podobně jako Mark Mobius, doporučuje nezaměřovat se na jeden trh a portfolio diverzifikovat. Tím se drží i portfolio manažeři Conseq – například Conseq Invest Akciový Fond, který dlouhodobě překonává trh, zahrnuje 50 středoevropských titulů.