15. 1. 2015 - Dluhopisy - výnosy hledejte jinde!

  Musím zpětně uznat, že proroctví chudého roku 2014 pro dluhopisové investory bylo ovlivněno notným nedostatkem fantazie. Rok se s rokem sešel a desetileté české státní dluhopisy se obchodují se stejně nízkým výnosem jako ty německé.

  15. 1. 2015 - Dluhopisy - výnosy hledejte jinde!
  Pokles úroků se v loňském roce přetavil v poměrně solidní výsledek domácích dluhopisových fondů, které svým majitelům přinesly zhodnocení v řádu jednotek procent. Nebyly to sice takové žně jako v roce 2013, ale v kontextu absolutně nízkých úrokových sazeb stále solidní výsledek.

  Obávám se, že letos už ale žádné velké fantazírování nepomůže. Výnosy domácích státních dluhopisů jsou do deseti let splatnosti pod 1% p.a. Další byť jen teoreticky možný pokles směrem k nule už nemá potenciál přinést solidnější zhodnocení pro jejich majitele. Dluhopisoví investoři se budou muset alespoň na čas definitivně smířit s tím, že začíná doba, kdy i nula bude hezké číslo. Naopak dramatický růst úrokových sazeb nás ale ani v letošním roce asi nečeká. Trhy trpí pod tíhou velkého objemu volných peněz a očekávané uvolnění měnové politiky ze strany ECB v tomto ohledu jen přilije olej do ohně. Poptávce nevyjde vstříc ani emisní aktivita českého ministerstva financí, které v roce 2015 pouze pokryje splatné dluhopisy a v čistém vyjádření tak bude nabídka nových dluhopisů v podstatě nulová. Po investičních příležitostech se tedy v roce 2015 poohlédněte jinde.

  Lukáš Vácha,
  Obchodní ředitel
  Conseq Investment Management, a. s.