15. 10. 2016 - Accolade – obr na poli průmyslových nemovitostí

  Společnost Conseq nově zařadila do nabídky fondů kvalifikovaných investorů Accolade Industrial Fund, který se specializuje na průmyslové nemovitosti. Accolade přesto žádným nováčkem v této oblasti není. Fond, který zatím vlastnili jen velcí investoři a investiční fondy (kromě ostatních také náš Private Invest), existuje již od roku 2014. Od té doby dokázal, že se v této nemovitostní oblasti umí pohybovat – jeho investiční akcie vzrostly v CZK celkem o 25 %. Byť nájmy od té doby poklesly, svým investorům stále indikuje očekávaný výnos kolem 7 % ročně.

  15. 10. 2016 - Accolade – obr na poli průmyslových nemovitostí

  Princip je poměrně jednoduchý: bonitním nájemcům postaví průmyslové haly a inkasuje od nich nájem. Celý model nespekuluje na zhodnocení nemovitostí, ale pravidelných příjmech z nájmů, které jsou vyšší, než v jiných nemovitostních oblastech. Velkou výhodou je doba, na kterou je běžné nájemní smlouvy s průmyslovými společnostmi sjednávat. Ta totiž převyšuje 10 let, což je u komerčních nemovitostí těžko představitelné číslo. Nájemní smlouvy jsou navíc zajištěny garancí banky, matky či jistinou. Budova je přitom pronajata ze 100 %.

  Byť se v zahraničí jedná o typ investice s dlouhou tradicí, pro českého investora jde zatím o unikátní příležitost. Část výnosu zahraničních korporací je tak ponechána v českých rukách. Hodnota investic celé skupiny Accolade dosahuje závratných 177 mil. EUR, ze kterých plyne roční nájem přesahující 13 mil. EUR. Fond má v současnosti aktiva za 73 mil. EUR s ročním nájmem téměř 5,5 mil. EUR. Do fondu jsou zařazeny průmyslové parky v Ostrově u Stříbra na Tachovsku, v Chebu nebo v Týništi nad Orlicí, plánuje se rovněž expanze do Polska. Mezi nájemce přitom patří světově známé společnosti DHL, KION nebo Saint Gobain.

  Fond byl založen na Maltě a administruje ho tamní společnost Alterdomus. Podle platné legislativy je možné do něj investovat částku od 75 000 EUR výše. Velmi konkurenceschopný je také manažerský poplatek, který je nastaven na procento ročně s výkonnostní odměnou 20 %, jen v případě překonání předchozího maxima. Obchodování probíhá každý kvartál, přičemž další obchodní den bude 31. 12. 2016.

  Vzhledem k charakteru podkladových aktiv je třeba mít na paměti minimální dobu investice do tohoto fondu, která je pevně nastavena na 5 let. Jsme rádi, že jako nezávislá investiční společnost můžeme tento fond zařadit do distribuce, protože o něm český investor jistě ještě hodně uslyší.

  Tomáš Kálal,
  Senior Relationship Manager, Conseq Investment Management