Populární americký výrobce elektrických aut vizionáře Elona Muska Tesla reportoval finanční výsledky za druhé čtvrtletí. Přestože akcie na výsledky reagovaly výrazným růstem, investorovi zůstává nad výsledky Tesly rozum stát. Společnost totiž v uplynulém čtvrtletí překonala jeden nepopulární rekord, jímž je rekordně záporná tvorba hotovosti, resp. rekordně záporná tvorba volného cash flow. Společnost za pouhé tři měsíce “spálila” 1,2 miliardy dolarů hotovosti, přepočteno aktuálním kurzem téměř 27 miliard korun.
A nestalo se tak poprvé, od prvního čtvrtletí 2014 totiž Tesla každý kvartál s jedinou výjimkou ve svém businessu spaluje průměrně půl miliardy dolarů. Přesto se cena jejích akcií pohybuje blízko historického maxima kolem 350 dolarů a letošní růst činí již 60 %! Pokud je cash flow již téměř čtyři roky v kuse záporné, nabízí se provokativní otázka, jestli není hodnota akcií Tesly nulová (či dokonce záporná). V tomto ohledu je investice do akcií Tesly čistou spekulací bez jakékoliv záruky.
Na rozdíl od tradičních velkých automobilek je zatím objem produkce Tesly velice malý, díky čemuž neumožňuje dosáhnout odpovídajících úspor z rozsahu. Společnost navíc velmi výrazně investuje do nových technologií a přidružených moderních odvětví, ve finále není Tesla schopná své mohutné investice financovat z provozního cash flow, což má za následek dlouhodobě záporné celkové volné cash flow.
Cena akcií Tesly proto v současnosti odráží pouze víru v lepší budoucnost, víru v obrovský komerční úspěch nového levnějšího Modelu 3 a dalších obchodních projektů společnosti. Pro investora je ovšem pouhá víra příliš málo. Zakladatel fundamentální analýzy Benjamin Graham se musí obracet v hrobě. Žalostné finanční výsledky Tesly a její tržní ocenění k sobě jednoduše nepasují. O bezpečném polštáři (margin of safety) při investici do akcií Tesly se nedá mluvit ani s notnou dávkou černého humoru.
Tomu odpovídají také velice negativní doporučení analytiků z Wall Street, kdy pouhých 32 % z nich doporučuje akcie k nákupu. Domnívám se, že pokud Tesla nesplní očekávání ohledně prodejů a ziskovosti prvního sedanu pro masovou populaci Model 3, čeká její akcie v příštím roce dramatický pád.
Kdo by chtěl ovšem akcie prodat nakrátko a spekulovat na jejich pokles, měl by se mít také na pozoru. Na finančních trzích totiž platí známé pravidlo, že fundamentální tržní nerovnováhy se mohou v krátkodobém horizontu dále rozšířit, tzv. riziko hlučných obchodníků (noise traders risk). To znamená, že je dost dobře možné, že i přesto, že by pálení hotovosti společností pokračovalo i v příštích kvartálech, “hype” efekt Elona Muska vůbec nemusí zmizet. Z toho plyne, že akcie Tesly na “long” i ”short” jsou vysoce rizikové a konzervativní investor by se jim měl vyhnout obloukem.
Michal Stupavský,
investiční specialista Conseq Investment Management a.s.