17. 10. 2011 - Itálie se dočkala dalšího snížení ratingu

  Agentura Moody’s následovala agenturu S&P a přistoupila k snížení ratingu Itálie, a to hned o 3 stupně z Aa2 na A2 se současným upozorněním, že hodnocení úvěrové spolehlivosti se může dále zhoršit. Itálie je třetí nejzadluženější zemí na světě a její dluh v září dosáhl „úctyhodných“ 1,9 bilionu EUR (cca 120 % HDP).

   

  17. 10. 2011 - Itálie se dočkala dalšího snížení ratingu

  Vzhledem k aktuálnímu vývoji je tento krok naprosto logický. Fundamentálně je situace v Itálii stále stejná, tedy pořád špatná. Navíc se začínají objevovat obavy ohledně zvýšeného rizika poklesu ekonomického růstu v důsledku makroekonomických a strukturálních slabin Itálie. V příštím roce bude muset země čelit splacení téměř 200 miliard EUR, což v dnešním nejistém tržním prostředí spolu se zhoršující náladou investorů vyvolává otázky ohledně schopnosti Itálie financovat svůj dluh za rozumných podmínek na trhu.

  Itálie má slabé vyhlídky na růst hospodářství v následujících letech a proto by se měla zaměřit na zvyšování své konkurenceschopnosti, zrychlit své reformy a konsolidovat veřejné rozpočty. Jako problematická se ukazuje i politická neschopnost rychle reagovat a ukázat snahu o řešení, jež by mohla investorům vrátit důvěru. Situace nejen v Itálii nevypadá nijak růžově, ale rozumný investor by neměl na podobné akce ze strany ratingových agentur reagovat panickými výprodeji, zachovávat si svůj nadhled a přemýšlet v delším horizontu.

  Radek Budka, analytik společnosti Conseq