18. 1. 2019 - Stalo se

  18. 1. 2019 - Stalo se

  STALO SE V ČR


  ČNB ponechala repo sazbu na původní úrovni

  Česká národní banka si po předchozích pěti zvýšeních úrokových sazeb dala v samém závěru minulého roku pauzu. Ačkoliv to nebylo zcela jednomyslné, pěti členům Bankovní rady se předvánoční dárek v podobě šestého zvýšení sazeb v roce 2018 nezamlouval – dvoutýdenní repo sazba zůstala tedy na úrovni 1,75 %, což je beztak nejvýše od května 2009.

   

  Česká koruna na konci roku posilovala

  Česká koruna se blíží k nejnižším hranicím za poslední čtyři měsíce. I přes zvýšenou rizikovou averzi na finančních trzích a výprodejích akcií v prosinci na konci roku překvapivě posilovala. Vůči euru posílila oproti nejvyšším listopadovým úrovním téměř o 50 haléřů až k hranici 25 korun za euro. Oproti dolaru pak o cca 35 haléřů.

   

  Platební bilance v přebytku

  Listopadový výsledek běžného účtu platební bilance skončil v přebytku ve výši více než 8,5 miliardy korun a to vlivem přebytku bilance zboží a služeb. Kumulovaně od ledna do listopadu je v přebytku více jak 37,5 miliardy. Většina ostatních účtů zaznamenala pasivní saldo a saldo přílivu portfoliových investic bylo ovlivněno růstem investic nerezidentů do dluhopisů emitovaných bankami a podniky.

   

  STALO SE VE SVĚTĚ


  Blížící se brexit

  Za cca 70 dní má Británie opustit Evropskou unii. Theresa Mayová ale utrpěla v úterý 15. ledna těžkou porážku, když většina poslanců shodila její návrh ze stolu a odmítla dohodu o vystoupení Spojeného království z unie. V reakci na tento výsledek libra posílila a je nejsilnější od poloviny prosince. Očekávána je však zvýšená volatilita.

   
  Růst HDP Německa zpomaluje

  Německo po svém rozběhu začíná pokulhávat. Hrubý domácí produkt Německa zaznamenal zpomalení růstu. Předpověď pro růst ekonomiky byla jednoznačně optimističtější. Důvodem by mohlo být celkové zpomalování, a to nejen na území Evropské unie, a také problémy v automobilovém průmyslu.

   
  Rekordní export z Číny

  Export z Číny trhal rekordy. V loňském roce jsme zaznamenali velice silný růst. I přes cla na čínské zboží a administrativu, přebytek v obchodování s USA kvetl. Tempo růstu se ale zpomaluje a očekáváme útlum expanze, který jsme již mohli vidět na konci roku. V loňském roce rostl export pomaleji než import.