18. 10. 2016 - Přebytek peněz tlačí vzhůru ceny akcií i dluhopisů

  Bezprecedentní objem nových peněz, které centrální banky na obou stranách Atlantiku v uplynulých letech nalily do ekonomiky, možná pomohl hospodářskému růstu a snížení počtu nezaměstnaných, zároveň má ale také negativní dopady. Nové peníze hledají své uplatnění a tlačí ceny ostatních aktiv v některých případech až na neospravedlnitelné úrovně.

  18. 10. 2016 - Přebytek peněz tlačí vzhůru ceny akcií i dluhopisů

  Za růstem cen akcií, který v létě mnohým investorům zase jednou udělal radost (americké akcie přidaly od června do září 3,3 %, české 5,7 % a německé dokonce 8,6 %!) totiž nestály jenom dobré výsledky firem, ale také právě velké množství peněz ve finančním systému. Podobný vývoj lze pozorovat i na dluhopisových trzích. Vždyť kdo si dnes vzpomene na to, že v létě 2012 atakovaly výnosy španělských desetiletých dluhopisů hladinu 7 % ročně a ty italské byly nad 6 %? Ty samé dluhopisy dnes nabízí výnos 1 %, resp., 1,4 % p. a.

  Co se nelíbí konzervativním dluhopisovým investorům, kteří téměř nemají jak zhodnotit své prostředky, se naopak líbí vládám evropských zemí. Náklady financování jejich rozpočtů jsou totiž řádově nižší. Vedlejším efektem stimulace centrálních bank je tak snížení účinnosti páky, která běžně funguje – máte-li vyšší míru zadlužení, zaplatíte vyšší úrok.

   

  David Kufa
  Senior Relationship Manager, Conseq Investment Management