18. 10. 2017 - MSI rozjíždí další projekty a bude opět emitovat dluhopisy

  Není to ani rok zpátky, co jsme se stali hlavním manažerem dluhopisové emise Moravská stavební - INVEST, a.s. V listopadu a prosinci 2016 získala společnost prostřednictvím diskontovaného dluhopisu bezmála 250 mil. CZK. Investoři jí tak pomohli k tomu, aby mohla rozjet stavební projekty v Praze Karlíně a Brně Jundrově.

   

  18. 10. 2017 - MSI rozjíždí další projekty a bude opět emitovat dluhopisy

  Od té doby uplynulo hodně práce a oba projekty mají pravomocné územní rozhodnutí a brzy v nich začne výstavba a také předprodeje bytů a domů. Také investorům se musí vývoj líbit, vždyť jen od začátku roku narostla tržní cena dluhopisu MSI o 4,1 %. Byť musejí počítat s tím, že jmenovitá hodnota bude splacena až na konci roku 2021, už za pár měsíců se budou moct přijít podívat na probíhající stavební práce v Praze či Brně. A tedy hmatatelně zjistí, jaké firmě pomohli.

  Spolupráce s tímto emitentem přesto nekončí. V posledních letech je problém získat lukrativní pozemky na území krajských měst a to se právě MSI daří. Výsledkem jsou nové projekty a také potřeba dalšího financování. Proto již rok po úspěšném úpisu připravujeme další dluhopisovou emisi. Její parametry budou velmi podobné, splatnost je pětiletá, tedy do roku 2022, objem 250 mil. CZK, větší novinkou je forma vyplácení výnosu. Tentokrát jde o kupónový dluhopis, který bude ročně vyplácet 5,5 % z investované částky. Investor tedy nekupuje za diskontovanou hodnotu, ale za 100 %, které by také měl obdržet zpátky po uplynutí pěti let.

  A na co konkrétního potřebuje MSI prostředky tentokrát? Opět bude stavět v Praze a v Brně. Tentokrát bude velikostí obytné plochy zajímavější brněnský projekt Palác Trnitá. Přímo naproti Galerii Vaňkovka by v Trnité ulici, tedy přímo v centru Brna, měl vyrůst několikapatrový komplex. Výstavba bude rozdělena do dvou etap. V té první by mělo vzniknout 192 bytů a 6500 m2 kancelářských prostor. Vítanou věcí v této lokalitě jsou i garážová stání a komerční prostory v přízemí. Očekáváme, že od začátku roku 2018 začne MSI stavět a do roku 2021 bude hotovo, stejně jako prodána většina prostor.

  Druhým projektem, na který bude směřovat výtěžek z emise, je výstavba rezidenčního objektu v Praze Michli. Celková plocha bytů, které ve svažitém komplexu vzniknou, bude 7000 m2. Výhodou tohoto pozemku je jeho zasazení uprostřed zeleně, ale zároveň veškerá občanská vybavenost v okolí. Ačkoliv výstavba bude zahájena o rok později než Trnitá, dokončení očekáváme také v roce 2021. Prostředky z emitovaných dluhopisů budou také využity ke splátce dluhu od Banky Creditas, až do výše 60 mil. CZK.

  Minimální hodnota investice je v tomto případě 20 000 CZK a samotný dluhopis je díky veřejné nabídce vhodný i pro malé investory. Stále by ale mělo platit, že jde o expozici na jednoho emitenta a z toho důvodu by podíl těchto dluhopisů měl představovat maximálně zhruba 5% podíl klientského portfolia. Důležité je, že MSI bude po celou dobu emise dodržovat kritéria na vlastní kapitál a hodnotu dluhu využívanou pro jednotlivé projekty. Například jeho vlastní kapitál nesmí poklesnout pod 18 % celkových aktiv. Podrobněji jsou tyto kovenanty popsány v prospektu. Pokud budete mít o dluhopisy zájem, neváhejte se na nás obrátit. Nejsnadněji přímo z našich stránek z kontaktního formuláře.


  Tomáš Kálal

  Senior Relationship Manager,
  privátní a institucionální klientela, Conseq Investment Management   

   

  Více o dluhopisu MS-INVEST 5,50/22