19. 09. 2013 - Fed (prozatím) pokračuje v nákupech dluhopisů v nezměněném objemu

  Členové měnového výboru amerického Federálního rezervního systému (obdoba centrální banky) na svém včerejším zasedání, ke kterému se s napětím upínaly zraky investorů po celém světě, překvapivě rozhodli, že prozatím nezačnou se snižováním objemu pravidelných nákupů vládních a agenturních dluhopisů do své bilance v rámci agresivní strategie kvantitativního uvolňování měnové politiky. Konsensus očekávání finančních trhů přitom počítal s nastartováním tohoto trendu v objemu redukce o cca 10 – 15 miliard USD ze současných 85 miliard USD měsíčních nákupů a úplné ukončení tohoto měnověpolitického stimulu do poloviny příštího roku.

  19. 09. 2013 - Fed (prozatím) pokračuje v nákupech dluhopisů v nezměněném objemu

  Fed vyčkávací taktiku obhajoval vnímanou nejistotou ohledně pokračování příznivého ekonomického vývoje, zejména poklesu nezaměstnanosti, v dalším období, mimo jiné i s ohledem na aktuálně zpřísněné měnové podmínky v souvislosti s nedávným růstem dlouhodobých tržních sazeb. Další vývoj bude dle slov šéfa Fedu Bernanka záviset na přílivu makroekonomických údajů, jež ukážou, jak se americká ekonomika vyrovnala s nárůstem tržních sazeb z předešlých měsíců.

  Finanční trhy na zdrženlivost Fedu reagovaly poměrně bouřlivě. Skokově posílily jak ceny vládních dluhopisů, tak akciové trhy. Pozitivně otevřely obligační i akciové trhy v Evropě. Výrazně pozitivní impuls dostaly v posledních týdnech trpící rozvíjející se trhy, zejména tamní dluhopisy a měnové kurzy.

  Startu snižování objemů nákupů dluhopisů se velmi pravděpodobně můžeme dočkat ještě do konce roku, s ohledem na námi vnímané poměrně již pevně zakořeněné cyklické oživení americké ekonomiky (což by zveřejňované makroekonomické údaje měly v dalších týdnech/měsících potvrzovat). Nicméně, přístup vedení Fedu jasně ukazuje, že preference velmi uvolněné měnové politiky, přetrvávající daleko do startujícího konjunkturního cyklu, je v současnosti dominantním názorovým proudem uvnitř této instituce, klíčové z pohledu směřování globálních finančních trhů. Samo o sobě by na tom neměla nic změnit ani výměna na postu šéfa Fedu, když koncem ledna končícího Bernanka vystřídá dost možná jeho velmi podobně smýšlející zástupkyně Janet Yellen.
  Zpráva, kterou Fed svým (ne)rozhodnutím finančním trhů poslal, tedy zní: Rychlého ukončení globálního měnověpolitického stimulu, na který jste si tak navykli, se v dohledné době nemusíte obávat.

  Ondřej Matuška
  Portfolio manažer
  Conseq Investment Management, a. s.