19. 1. 2017 - Stalo se

  Rekordní objem obchodů na pražské burze

  Dne 30. listopadu byl na Burze cenných papírů Praha realizován rekordní objem obchodů v roce 2016 přesahující 4 miliardy Kč. Za vysokou aktivitou, která pomohla k dosažení rekordního objemu, stálo převážně rebalancování indexů MSCI, které proběhlo v ten den po uzavření burz. Do indexu MSCI Czech Republic byly zařazeny akcie Monety Money Bank s váhou okolo 18 %. Celkový zobchodovaný objem na pražské burze za rok 2016 byl 584,678 miliard Kč.

  19. 1. 2017 - Stalo se

  Zpomalení růstu české ekonomiky v 3Q 2016

  Na zasedání bankovní rady ČNB, které proběhlo dne 22. prosince, bylo oznámeno, že růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil v meziročním vyjádření na 1,9 %. Prognóza byla přitom o 0,6 % vyšší. Důvodem zpomalení růstu HDP je především zpomalení růstu průmyslové produkce a pokles čistého vývozu. Členové bankovní rady se nicméně shodli na tom, že tento stav je pouze dočasný.

   
  Růst cen českých státních dluhopisů s krátkou dobou splatnosti stále pokračuje

  Ve středu 11. ledna patřily dvouleté státní dluhopisy k nejdražším na světě. Výnos z dluhopisu klesl pod - 1,06 % a tím se dostal pod úroveň dluhopisů švýcarských. Cenu dluhopisu tlačí vzhůru především spekulace na růst české koruny po ukončení intervencí ČNB. Po zasedání bankovní rady zůstává v platnosti prohlášení, že ČNB intervence neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Pokles cen dluhopisů tak nemůžeme očekávat dříve než po ukončení intervencí, kdy by mohla poptávka po nich, vlivem posílení české koruny, zeslábnout.

   
  Pražská burza zaznamenala v posledních měsících nárůst

  Pražská burza vykazuje od konce listopadu opět rostoucí trend. Po poklesech v listopadu, kdy index PX spadl na 879 bodu, získali akciový býci opět převahu. Nyní se index pohybuje blízko významné podpory na ceně 935. Za růstem indexu stojí převážně rostoucí ceny akcií společností Erste Group Bank, O2 Czech Republic a Vienna Insurance Group.

   
  Přemysl Král,
  privátní a institucionální klientela Conseq Investment Management


  Stalo se ve světě:

   
  Americká ekonomika zrychluje

  Pozitivním překvapením byl údaj o růstu amerického HDP za 3Q 2016, kdy došlo k pozitivní změně o 3,2 %. Zvedly se výdaje amerických domácností a silného růstu dosáhly útraty za zboží dlouhodobé spotřeby. Pro celý rok 2016 je očekáván nárůst amerického HDP o 1,6 %. Očekáván je pro rok 2017 2,1% nárůst.

   
  Německé HDP rostlo nejrychleji za posledních pět let

  Hrubý domácí produkt největší ekonomiky v eurozóně vzrostl loni o 1,9 %. Největší váhu na tomto růstu měla domácí spotřeba. Německo navíc hospodaří již třetím rokem s přebytkovým rozpočtem veřejných financí, letos dosáhne 0,6 % HDP.

  Britská premiérka Mayová potvrdila záměr VB na vystoupení z EU

  Propad britské libry se zastavil až po projevu premiérky Mayové, při kterém uvedla, že její země opustí jednotný trh EU a nebude chtít ani částečné členství v unii. Podobu Brexitu chce Mayová nechat posvětit britským parlamentem. Británie stojí o co nejužší obchodní vztahy s EU včetně celní dohody, přitom ale nechce připustit volný pohyb osob.

   
  Inflace v eurozóně je na tříletých maximech

  Meziroční růst spotřebitelských cen se dostává poblíž hodnot, kde ho cíluje ECB. Loni se inflace vyhoupla na 1,1 %. Pozitivní je jen mírný nárůst jádrové inflace (bez energií a potravin). Očekávání pro rok 2017 zůstává střídmě pod 2%.

   
  Americkým bankám Goldman Sachs a Morgan Stanley vzrostl zisk

  Postupně se rozjíždí výsledková sezóna za 4Q 2016. Mezi úspěšné firmy se zařadily obě reportující banky Goldman Sachs a Morgan Stanley. Ve srovnání s loňským rokem banky až ztrojnásobily čistý zisk. Důvodem bylo velmi úspěšné obchodování s dluhopisy, na kterém se banky svezly po zvolení Donalda Trumpa.

  Tomáš Kálal,
  privátní a institucionální klientela Conseq Investment Management