19. 9. 2011 - Informace ke snížení ratingu banky Societe Generale

  Bance Societe Generale, která je emitentem a garantem zajištěného produktu DIVA Click, který máme aktuálně v naší nabídce, byl v posledních týdnech snížen rating ze strany ratingových agentur Standard & Poor´s a Moody´s. Vzhledem k tomu, že se pro investory do zajištěného produktu jedná o zásadní informaci, dovolujeme si vám zaslat krátký komentář.

   

  Předně je potřeba uvést, že ke snížení ratingu ze strany Standard & Poor´s došlo ještě před zahájením upisovacího období, tj. rating uvedený na marketingovém letáku odpovídá aktuální skutečnosti a nedošlo k žádnému zhoršení parametrů oproti podmínkám, které platily v době, kdy jsme se rozhodli produkt DIVA Click zařadit do naší nabídky. Snížení ratingu ze strany Moody´s pouze následovalo po kroku S&P.

  Ke snížení ratingu došlo poté, co banka vykázala horší než očekávaný zisk za 2. čtvrtletí tohoto roku v důsledku odpisů předpokládaných ztrát z řeckých dluhopisů. Dále situace eskalovala zejména z obav o finanční situaci dalších zemí eurozóny, zejména Španělska a Itálie, a nakonec také o fiskální situaci Francie. Dle našeho názoru je banka Societe Generale i nadále stabilní institucí a důvěryhodným garantem.

  Co se týče výše uvedených bodů, rádi bychom uvedli několik čísel:

  • zisk banky za 2. čtvrtletí 2011 byl skutečně nižší než očekávaný. Banka v tomto čtvrtletí vykázala zisk “pouze” 700 mil. EUR oproti očekávané 1,1 miliardě EUR. Rozdíl byl způsoben především odpisem řeckých dluhopisů ve výši 360 mil. EUR.
  • společně s touto informací banka také oznámila, že pravděpodobně nedosáhne celoročního zisku ve výši 6 mld. EUR, jak původně očekávala, ale pouze 5 mld. EUR (cca 120 mld. Kč).
  • co se týče celkové expozice vůči zemím eurozóny, které jsou nejvíce ohrožené fiskální krizí (země PIIGS – Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko a Španělsko), šéf banky Frederica Oudea v nedávném prohlášení uvedl, že banka “má nízkou a říditelnou expozici vůči zemím PIIGS v rozsahu 4,3 miliardy eur.“
  • také ratingová agentura Moody´s ve svém komentáři po snížení ratingu uvedla,že: "Société Générale má adekvátní kapitálovou vybavenost, aby podpořila svoji expozici vůči Řecku, Portugalsku a Irsku."
  • francouzský prezident Nicolas Sarkozy před několika dny oznámil ambiciózní plán, podle něhož má Francie dosáhnout vyrovnaného rozpočtu v roce 2013.

  Ze všech výše uvedených bodů podle našeho názoru plyne, že banka Societe Generale je dlouhodobě stabilní a důvěryhodnou institucí. Zároveň považujeme za velmi důležitý fakt, že se jedná o druhou největší francouzskou banku s velmi výrazným zaměřením na drobnou klientelu, kterou by francouzská vláda v případě jejích problémů velmi pravděpodobně hodlala zachránit za jakoukoliv cenu.

  Po pečlivém uvážení jsme se proto rozhodli, že i přes snížení ratingu banky budeme zajištěný DIVA Click i nadále nabízet.

   

  S pozdravem,

  tým Conseq Investment Management