2. 8. 2012 - Britská ekonomika se dále propadla do hlubší recese, pomůže olympiáda v Londýně?

  Britská ekonomika se propadá již třetí čtvrtletí po sobě. Předběžné údaje, které vydal Úřad pro národní statistiku zabývající se počítáním těchto dat, hovoří o propadu 0,7 procenta ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Toto číslo však není konečné, případná revize by měla přijít v průběhu příštího měsíce. Svůj díl na tomto výsledku má několik faktorů: snižování vládních výdajů, které prosazuje britský ministr financí George Osborne, posilující kurz britské libry a nejistá budoucnost v atmosféře dluhové krize.

  2. 8. 2012 - Britská ekonomika se dále propadla do hlubší recese, pomůže olympiáda v Londýně?

  Britská libra k euru posílila za poslední rok o více než 16 procent, což komplikuje zemi export. To má za následek snižování průmyslové výroby, neboť britské zboží ztrácí konkurenceschopnost na mezinárodních trzích. To se na britské obchodní bilanci projevilo zejména v dubnu, kdy bylo dosaženo rekordního schodku obchodní bilance ve výši 4088 milionů liber, což je nejvíce od nejhorší ostrovní krize na konci osmdesátých let.

  Největší propad se odehrává ve stavebnictví, které pokleslo od začátku roku o deset procent, což lze připsat na vrub výstavbě pro olympijské hry, která byla dokončena minulý rok.
  Propad HDP však není jedinou bolístkou ostrovního království.
  Britské zadlužení státu narostlo v prvním čtvrtletí 2012 meziročně ze 79,8 procent HDP na 86,4 procent, což je dynamika srovnatelná například se Španělskem. Tento rok se odhaduje deficit státní kasy ve výši 7,1 procenta HDP, což je důvod, proč na fiskální brzdu dupe ministr Osborne tak urputně i přes protesty v ulicích. Díky úsporným opatřením si však může Spojené království půjčovat za podobnou sazbu jako Spojené státy a Německo.

  Olympijská mánie by měla postrčit britskou ekonomiku o 0,2 procenta výše. Londýn však nemůže očekávat tak silný „Olympijský efekt“, který zažila Barcelona a další města, který se projevuje zvýšeným přílivem turistů i několik let po skončení olympijských her. Vliv olympiády tedy na britskou ekonomiku bude pozitivní, ale poměrně malý. Daleko větší roli bude hrát kurz libry a spotřebitelský sentiment.
  Ve třetím čtvrtletí by se již mohl růst ostrovní ekonomiky psát v černých číslech. Celkově očekává tento rok Mezinárodní měnový fond růst 0,2 procenta a pro příští 1,3 procenta.
  Vytyčená cesta je správná a určitě Spojenému království pomůže. Vyžaduje však více času, aby se projevila, než populistické kroky.  Vojtěch Železný,
  Conseq Investment Management, a. s.