20. 8. 2014 - Kolaps cen potravin nehrozí

  Ruské embargo na potraviny nám neublíží. Alespoň ne tolik, jak tvrdí Potravinářská komora a odbory.

   

  20. 8. 2014 - Kolaps cen potravin nehrozí

  "Mohlo by dojít k průměrnému poklesu cen potravin o deset až 15 procent v případě, že se vyplní hrozby, že se na náš trh začnou tlačit přebytky z ostatních zemí EU a nebudeme důsledně kontrolovat a zabraňovat dovozu výrobků za dumpingové ceny," řekla ČTK mluvčí Potravinářské komory. Odbory (ty samostatné) „chtějí po vládě zvýšit deficit ze 100 na 115-120 mld.“ a použít tyto peníze na podporu vývozu potravin, které postihne ruské embargo. Dvě zprávy, které bych při pohledu do kalendáře normálně připsal horku, kdyby tady nějaké bylo…

  I když člověk vezme v potaz to, o jaké organizace se jedná, požadavek Asociace samostatných odborů bere dech. ČR totiž v roce 2013 vyvezla dle Eurostatu do Ruska mléčné výrobky, maso, ryby, zeleninu a ovoce za 27,7 mil. EUR, což i při kurzu 28 korun za euro není ani 800 mil. korun. Jinými slovy, odbory navrhují vydat 19-25 korun na každou ztracenou korunu ruského potravinového exportu, což se mi – i na odborářský standard – jeví poměrně plýtvavé.

  Ani odhad PK se příliš nevyvedl. Zaprvé, od roku 2000 ceny potravin dle ČSÚ klesly maximálně o 6,5% meziročně, a to v červenci 2009. Tehdy se ovšem potkaly dva silné faktory: výrazný propad evropské ekonomiky spojený s růstem nezaměstnanosti (což vedlo k poklesu poptávky, a to i po potravinách) a silný efekt základny (v roce 2008 totiž došlo ke zvýšení snížené sazby DPH z 5% na 9%, v roce 2009 se pak DPH neměnila). Taková situace se nyní zcela jistě neopakuje.

  Zadruhé, objem vývozu zakázaných potravin (mléčné výrobky, maso, ovoce, zelenina, ryby) ze zemí EU28 do Ruska dosáhl v roce 2013 5,7 mld. EUR. To sice může vypadat jako velká suma, ale jenom pokud člověk nemá perspektivu – ze všech exportů EU28 směřujících mimo EU28 je to zhruba 0,4%, z celkových spotřebitelských vydání občanů EU28 na potraviny je to 0,6%. I když odhlédneme od toho, že nabídka některých zakázaných produktů není neměnná (bez ruského odbytu se nemusí tolik lososů ulovit), že může dojít k přirozenému snížení dovozů potravin z Ruska (EU 28 dovezla v roce 2013 ruské potraviny za zhruba 0,5 mld. EUR) a že část „nadbytečné“ produkce může být exportována mimo EU, nedokážu si představit, že by takto malá dodatečná produkce potravin způsobila bezprecedentní dvouciferný kolaps cen potravin. A jsem ochoten se vsadit o karton ruské zmrzliny, že nic takového ani zdaleka neuvidíme.

  Martin Lobotka,

  hlavní analytik Conseq Invetment Management a.s.