21. 2. 2019 - ČNB nemusí pospíchat se sazbami, inflaci a HDP navzdory

  Inflace v ČR vzrostla v lednu o 0,5 p. b. na 2,4 %, růst HDP urychlil na 1 % mezičtvrtletně, hlásí ČSÚ. Neměla tak dvojice bývalých analytiků v ČNB, která počátkem února hlasovala za další růst sazeb, přece jenom pravdu? Nehrozí české ekonomice inflace a neměly by sazby růst podobným tempem jako v roce 2018?  21. 2. 2019 - ČNB nemusí pospíchat se sazbami, inflaci a HDP navzdory

  Ne. Zaprvé inflace je z 50 % způsobena sektorem bydlení, bez nějž by byla jen lehce nad 1 %. Bojovat sazbami ČNB s růstem cen elektřiny či krotit jimi růst imputovaného nájemného, což je další viník růstu indexu bydlení, je nesmyslné a/nebo neefektivní. A to ani nemluvíme o tom, že ČSÚ i počátkem roku 2019 skrze změny ve výpočtu imputovaného nájemného zvýšil váhu cen nových nemovitostí ve spotřebním koši, čímž dále uměle zvýšil inflaci.

  Zadruhé růst HDP ve 4Q18 byl silný, ale je to pohled do zpětného zrcátka. Vpředu se silnice již klikatí a jsou v ní díry. Z eurozóny fouká mrazivý vítr – průmysl v prosinci poklesl nejvíce (4,2 %) od roku 2009, indexy PMI či vývoj objednávek pak hlásí, že to určitě není dno. Německo se potácí na hraně recese i bez Brexitu, dokonce i česká vláda hodlá začít šetřit. To vše růst ČR o notný kus oproti 3 % z roku 2018 zpomalí. Dále tlumit takovou ekonomiku vyššími sazbami není na místě.


  Martin Lobotka

  hlavní analytik Conseq Investment Management, a.s.