21. 3. 2018 - Robotický portfolio manažer? Lepší pomocník než pán

    Podobně jako krypto-­ je i robo-­ v dnešní době velmi sexy předpona. Poutá pozornost nejen matek v domácnosti, kterým robovysavač může vyšetřit pár cenných chvilek na další dvojku s kamarádkou, ale i mnoha investorů. Představa, že robot či automat umí jejich portfolia zbavit lidských chyb a zkratkovitého jednání, je prostě velmi lákavá. Ve Spojených státech a západní Evropě již funguje mnoho fondů, jež investují na základě složitých algoritmů. Lákají i díky nižším poplatkům. A tak není překvapením, že trend přichází i do Česka, byť prozatím v menší míře.

     

    21. 3. 2018 - Robotický portfolio manažer? Lepší pomocník než pán BOJ SE ZBYTKEM TRHU

    Pojmy jako automatický nebo robotický systém jsou v oblasti investování velmi široké. V praxi to může znamenat rozsáhlou škálu nástrojů: od "robotického" vyhledávání investičních fondů na základě investorem zadaných požadavků, jako je očekávaný výnos, investiční horizont či jeho vztah k riziku, přes systémy, které za investora přímo dlouhodobě investují, až po takzvaný high­frequency trading, kdy se výkonné počítače prostřednictvím vysoké výpočetní síly a člověkem naprogramovaných algoritmů snaží porazit zbytek trhu a realizují vysoký počet transakcí za jedinou sekundu.

    Na prvně zmíněném systému není nic špatného a lze ho srovnat s internetovým vyhledávačem, kde podle zadaných kritérií najdete pračku či ledničku. S dalšími dvěma příklady je to už o poznání komplikovanější. Jedno je ale jisté: kdyby se na ně spolehli všichni, ztratí kapitálový trh svou takzvanou alokační funkci. Střetávají se na něm ti, kdo poptávají financování (například emitenti akcií nebo dluhopisů), s těmi, jimž naopak kapitál přebývá a chtějí ho investovat.

    Největším rizikem robotického obchodování jsou takzvané flash crashe, tedy bleskové a výrazné výkyvy cen aktiv, kterým algoritmy podle některých teorií mohou dokonce napomáhat. Na začátku února jsme něco podobného viděli na akciových trzích, jež se po měsících ospalého obchodování několik dnů zmítaly v divokých výkyvech způsobených pravděpodobně právě splašenými mašinkami. Roboti často obchodují na základě informací z médií či sociálních sítí, které ne vždy dokážou správně vyhodnotit.

    V procesu alokace kapitálu navíc stále hrají roli nejen kvantitativní a objektivní faktory, ale i subjektivní faktory a emoce. Stejně jako pro všechny muže není "ta pravá" jedna jediná žena, byť splňuje všechna objektivní kritéria krásy, není možné rozlišit na základě dopředu známých objektivních kritérií bezchybně tu správnou investiční příležitost.

     

    RIZIKO ZŮSTÁVÁ LIDEM

    Podobně jako takzvaná umělá inteligence není sama o sobě schopna fungovat například v dopravě, neumí si zatím efektivně poradit ani s kapitálem. Počítače a umělá inteligence jsou zkrátka dobří sluhové, které lze využít k vyhodnocení investiční příležitosti, odpovědnost za investiční rozhodnutí v drtivé většině případů však ještě nějakou tu chvíli ponese člověk.

    Na našem trhu se začínají objevovat zástupci všech zmíněných kategorií. Automatické vyhledávače fondů nebo dluhopisů budou pro investory významným přínosem, na robotické portfolio manažery však není radno beze zbytku spoléhat. Spíše využít jejich služeb jen jako alternativního koření portfolia investora.

     

    Stejně jako pro všechny muže není "ta pravá" jedna jediná žena, nelze rozlišit na základě dopředu známých objektivních kritérií bezchybně tu správnou investiční příležitost.

     

    Lukáš Vácha,
    obchodní ředitel pro privátní a institucionální klientelu, Conseq Investment Management