21. 4. 2016 - Investujte do atraktivních realitních projektů. S výnosem do splatnosti 5 % p. a.

  V poslední době cítíme na trhu velkou touhu investorů najít cenné papíry s fixním výnosem. Mnoho investorů se snaží nahradit skomírající výnosy na spořicích účtech. Mnohdy si ale neuvědomují, že musí také přistoupit na řádově vyšší rizika. O těch, kteří rizika dostatečně nevyhodnotili, se pak nejčastěji dočítáme v novinách.

  21. 4. 2016 - Investujte do atraktivních realitních projektů. S výnosem do splatnosti 5 % p. a.

   V oblasti fixního výnosu na kapitálových trzích připadají v úvahu dvě nejdostupnější možnosti. Dividendové akcie a korporátní dluhopisy s fixním výnosem. Odhlédnu teď od státních dluhopisů, protože ty spolehlivé nevynesou téměř nic. V první skupině aktiv vždy nesete riziko poklesu ceny akcií, který může být mnohonásobně vyšší, než vyplacená dividenda. V druhé kategorii Vás musí zajímat, zda emitent dluhopisu bude mít prostředky na jeho uhrazení na konci jeho splatnosti. To většinou záleží na tom, zda se mu podnikání, na které si dluhopisem půjčil, podaří podle představ a bude dostatečně vydělávat. A tady už se mnoho investorů spálilo. V době hypoteční krize nebyly výjimkou nesplacené dluhopisy, které přitom obdržely od ratingových agentur vysoké hodnocení. Z bližší historie připomeňme restrukturalizaci dluhopisů NWR. Proto by měl být investor opatrný a ani v následujícím případě by investice do korporátního dluhopisu neměla přesáhnout rozumný podíl jeho úspor. Pro zachování správně diverzifikovaného portfolia by tak klient měl dbát na to, aby váha korporátního dluhopisu nepřesáhla 5 -10 % z celkového investovaného objemu.

  Conseq se rozhodnul odpovědět na rostoucí poptávku korporátním dluhopisem z realitního odvětví. Prodej komerčních realit totiž dynamicky roste vzhledem k tomu, že se v dobrých lokalitách daří hledat spolehlivé nájemce. Ve střední Evropě rostl loni prodej komerčních nemovitostí o 19 % meziročně. Zároveň výnosy v tomto sektoru zůstávají na atraktivnější úrovni, než v jiných oblastech. Rozhodnutí padlo na společnost GES Real (vlastněnou stejným holdingem jako TV Prima a rádio Beat). Firma emituje s pomocí Conseq Investment Management dluhopis, kterým bude financovat současné i budoucí projekty. Jedním z jistých je rekonstrukce diplomatické čtvrti v Praze Troji. Na druhou stranu má již GES Real dostavěnou a z 80% pronajatou budovu Crystal Prague na pražských Vinohradech.

  GES Real si na tyto a následující projekty v oblasti developmentu půjčí 400 mil. CZK prostřednictvím veřejné emise dluhopisů. Svým investorům nabízí fixní výnos ve výši 5 % p.a. a šestiletou splatnost jejich investice. Dluhopis bude emitován v podobě zerobondu. Prakticky to znamená, že koupíte dluhopis pod jeho nominální hodnotou a jistina Vám bude vyplacena v okamžiku splatnosti v roce 2022. Tržní cena dluhopisu by se, za jinak neměnných podmínek, měla přibližovat k nominální s blížící se splatností.

  Při pohledu na rekordně nízké úrokové sazby se 5 % p.a. zdá být velmi atraktivní. Pokud udržujete Vaše portfolio dostatečně diverzifikované, měly by do něj patřit i korporátní dluhopisy. GES Real proto nabízí zajímavou příležitost a to již pro investice od 10 000 CZK.

  Tomáš Kálal
  Senior Relationship Manager, Conseq Investment Management, a. s.

  Máte zájem o bližší informace? Klikněte zde.