23. 7. 2015 - Čínské akciové turbulence

  Od listopadu roku 2014 stačil Šanghajskému indexu pouhý půlrok k tomu, aby zdvojnásobil svou hodnotu, čemuž samozřejmě nemohl konkurovat žádný z rozvinutých trhů. Čínský trh se postupně otevírá a díky tomu se na čínské akcie vrhají zahraniční investoři. Všichni jsou ale namlsaní a konzervativní investor se musí stále radovat z 15% zisku, který má dnes index za rok 2015. To přeci jen není za 6 měsíců málo.

   

  23. 7. 2015 - Čínské akciové turbulence

  Zhoršující se data z čínské ekonomiky, HDP na 7 % růstu a třeba i slabý prodej automobilů na tamním trhu začaly odhalovat, že čínská burza, plná spekulantů, kteří obchodují na margin, není rozhodně bezpečným přístavem. Problém to ale není ani tak pro zahraniční investory, jako spíše pro úspory samotných Číňanů. Celkem 90 milionů z nich totiž ponechává na burze své úspory. Pokud by jejich hodnota prudce klesla, bude mít vláda další důvod k obavám. Především proto se rozhodla, společně s tamním regulátorem CSRC, obchodování zmrazit. Proti propadům začali bojovat tím, že zakázali prodávat akcie těm, kteří drží přes 5% podíl a to po celý půlrok, omezili obchodování na margin (za použití finanční páky), firmám, které obchodují na margin, poskytli krátkodobé překlenovací půjčky a zastavili dočasně obchodování s některými tituly (těch bylo na 1300!).

  Na první pohled to zabralo okamžitě - index poskočil během dvou dnů po zásahu vlády a CSRC o 10 % vzhůru. Z dlouhodobého hlediska to ale bezesporu poznamená efektivitu tamního trhu a zpomalí, nebo dokonce zastaví oceňování jednotlivých kurzotvorných zpráv.

  Účinnější by pravděpodobně byla regulace obchodníků, kteří na trh mají přístup, a to hlavně v oblasti pákového nákup akcií. Pokud se totiž obchodování vrátí do normálu, stále je tamní trh na atraktivních úrovních. V porovnání s předchozími lety společnostem narostl zisk, a tak se nyní akcie z indexu CSI 300 obchodují „pouze“ na sedmnáctinásobku očekávaného zisku na akcii, tedy na relativně poloviční hodnotě v porovnání s rokem 2007.

   

  Tomáš Kálal

  Senior Relationship Manager, Privátní a institucionální klienti