Společná evropská měna si na začátku roku 2014 zhruba drží své zisky vůči americkému dolaru z konce loňského roku, když se opět přiblížila hranici 1,38 USD za EUR. Od července 2012 je euro v paritě s dolarem silnější o více než 14 %. Významnou roli v tomto vývoji hrál rostoucí přebytek běžného účtu platební bilance eurozóny, hnaný pozitivním saldem zahraničního obchodu. Další makroekonomické ukazatele však již tak příznivě pro euro a jeho další vývoj nehovoří. Ve prospěch dolaru mluví viditelné zrychlení hospodářské aktivity (proti velmi opatrnému oživení resp. návratu z recese v Evropě) a v návaznosti rozchod ve směřování měnových politik.
Zatímco Fed již nastoupil fázi snižování měnověpolitického stimulu v podobě omezování nákupů vládních dluhopisů a určil tak možný start zvyšování úrokových sazeb na následující rok, Evropská centrální banka v tuto chvíli přemýšlí o dalším uvolnění měnových podmínek. Ať již k tomuto kroku přistoupí (v podobě snížení některé z relevantních měnověpolitických sazeb či dodáním likvidity bankovnímu systému), či nikoliv, utahování měnové politiky v eurozóně na pořadu dne ještě drahnou dobu nebude.
V dalších měsících proto očekáváme postupné posilování amerického dolaru proti euru. Tento vývoj bude určující pro pohyb kurzu koruny proti USD, neboť v paritě se společnou evropskou měnou očekáváme prozatím stabilitu, danou trvajícím záměrem ČNB držet kurz CZK/EUR nad hladinou 27 korun. Kurz koruny by proto v průběhu letošního roku měl proti dolaru slábnout a posouvat se výše. Jako reálná se nám jeví hranice 21,50 CZK/USD.
Ondřej Matuška
Portfolio Manager
Conseq Investment Management, a. s.