26. 10. 2011 - Brusel navrhuje zakázat zprávy ratingových agentur

  Evropský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier navrhuje, aby Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) měl pravomoc pozastavovat vydávání nepříznivých zpráv ratingových agentur.

   

  26. 10. 2011 - Brusel navrhuje zakázat zprávy ratingových agentur

  Plán je zaměřen proti těm agenturám, které od vypuknutí řecké dluhové krize snižují ratingy ohrožených zemí jako je Řecko nebo Portugalsko, a v poslední době se zaměřují na Itálii, Španělsko a už i na Francii. Změny ratingů údajně krizi ještě zhoršují.

  Pominu právní hledisko ohledně průchodnosti tohoto návrhu s ohledem na svobodu tisku a zaměřím se na jádro věci. Cenzurou ratingových agentur by byl popřen jejich základní smysl, a to snažit se „objektivně“ informovat potencionální investory jak o dobrých, tak i špatných aspektech jednotlivých investičních instrumentů. Každý investor se může rozhodnout, zda tyto zprávy považuje za přínosné a hodnotné, či nikoliv.

  Jediným „přínosem“ cenzury špatných hodnocení ratingových agentur by tak mohlo být podkopání již tak nepříliš silné důvěry investorů. Na podstatě problémů by se naprosto nic nezměnilo. Již Shakespeare ve své hře Romeo a Julie píše: „Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně“. Proto doufám, že tento návrh nikdo nebude brát vážně a upadne v zapomnění.


  Radek Budka, analytik společnosti Conseq