26. 3. 2018 - Dynamika světové ekonomiky se aktuálně nachází již mírně za svým vrcholem

  Globální makroekonomická dynamika je v krátkodobém horizontu klíčovým faktorem ovlivňujícím akciové trhy.

  26. 3. 2018 - Dynamika světové ekonomiky se aktuálně nachází již mírně za svým vrcholem

  Akciové trhy v posledních dvou měsících nezažívají nejlepší období, když jsme zažili nemalé propady všech klíčových globálních akciových indexů. Při pohledu na klíčová makroekonomická data, jež byla za poslední dva měsíce zveřejněna, se ovšem není čemu divit. Rozhodně tímto nechceme tvrdit, že by globální ekonomika nějak zásadně zpomalovala, to rozhodně ne. Podle všech klíčových makroekonomických indikátorů jako dynamika HDP, průmyslová produkce, maloobchodní tržby a předstihové indikátory (zejména indexy nákupních manažerů v průmyslu PMI – Purchasing Managers Indices) je globální ekonomika momentálně v nejlepší kondici od globální finanční krize z let 2007-2009.

  Profesionální investoři se nicméně na průběžně zveřejňovaná makroekonomická data dívají do značné míry odlišnou optikou. Ani je tolik nezajímá absolutní hodnota daného ukazatele, ale spíše se zajímají o to, zdali je právě zveřejněný makroekonomický indikátor lepší, v souladu anebo horší než odhady ekonomů a analytiků. Pokud je hodnota ukazatele lepší než tzv. tržní konsensus analytiků (consensus estimate), jedná se o tzv. pozitivní překvapení (positive surprise), na což obvykle akcie reagují krátkodobým růstem. Pokud je naopak hodnota ukazatele horší než tržní konsensus analytiků, jedná se o tzv. negativní překvapení (negative surprise), na což obvykle akcie reagují krátkodobým poklesem. A pokud hodnota makroekonomického ukazatele přibližně odpovídá konsensu analytiků, ukazatel je tzv. „in-line s konsensem“, na což ceny akcií nijak zásadně nereagují.

  Americká banka Citi počítá a zveřejňuje tzv. Globální index ekonomických překvapení, jenž odráží pozitivní a negativní překvapení makroekonomických dat za celou světovou ekonomiku v podobě jediného čísla neboli indexu. Tento index přitom dosáhl maxima v prosinci loňského roku, když jeho hodnota dosahovala úrovně kolem 33 bodů. Od začátku letošního roku byla nicméně nově zveřejněná makroekonomická data napříč světovou ekonomikou vesměs horší, než analytici očekávali a globální index ekonomických překvapení tak zamířil prudce dolů a momentálně se pohybuje kolem hodnoty 13 bodů.

  Domníváme se, že výrazný pokles tohoto indexu od počátku letošního roku znamená, že dynamika neboli tzv. momentum světové ekonomiky je již momentálně za svým vrcholem v rámci aktuálního hospodářského cyklu a i v následujících měsících bude dále (mírně) zpomalovat. A právě kvůli tomu zaznamenaly globální akciové trhy v uplynulých dvou měsících nemalé propady.

  Celkově se domníváme, že nás zatím žádné zásadní zpomalení globálního ekonomického růstu nečeká, nicméně to nejlepší již má pravděpodobně světová ekonomika v rámci aktuálního hospodářského cyklu, jež započal po globální finanční krizi v roce 2009, za sebou. Akcie tak ve zbytku letošního roku na rozdíl famózního loňského roku 2017 nečeká úplně jednoduché období. V našem základním scénáři očekávaného vývoje proto počítáme s mírným růstem globálních akciových trhů v letošním roce kolem 8 %, přičemž musíme i nadále počítat se zvýšenou krátkodobou volatilitou neboli kolísavostí tržní cen všech rizikových aktiv v čele s akciemi.

   


   

  Michal Stupavský
  Investiční stratég, Conseq Investment Management, a.s.