26. 4. 2018 - Ceny paliv – vítr v peněžence nečekejte, ale dobře už bylo

  Ceny benzínu a nafty plíživě rostou. Na vině není jen začínající motoristická sezóna, která každoročně šroubuje ceny paliva výše, tentokrát se do hry dostávají další ekonomické a geopolitické faktory, z nichž řada navíc působí protisměrně.

  26. 4. 2018 - Ceny paliv – vítr v peněžence nečekejte, ale dobře už bylo

  Vzlínající hrozba obchodních válek mezí Čínou a USA tlačí ceny ropy dolů, protože jejím důsledkem by bylo zpomalení růstu světové ekonomiky, což by omezilo i poptávku po palivech. Opačným směrem však cenu černého zlata podporuje eskalace konfliktu v Sýrii a napětí mezi Saudskou Arábií a Iránem. Odhadnout potenciální vliv těchto faktorů je jako vždy oříšek, nicméně zatím se ukazuje, že kolísavost cen ropy v závislosti na geopolitických faktorech je v historickém kontextu poměrně nízká. Pokud by však po vypuknutí případného válečného konfliktu trhy zachvátila ta správná panika, není cena ropy nad 80 nebo do konce 100 USD za barel až tak z říše pohádek. Nechceme-li ale malovat zlého čerta na zeď a nečekáme zrovna třetí světovou, výkyv by to byl spíše jen krátkodobý.

  Za posledních pár let byly na trhu s ropou rozdány úplně jiné karty, kdy se z největší světové ekonomiky (USA) stala země na dovozech ropy téměř nezávislá a zároveň jeden z jejích největších producentů. Kartel OPEC již zdaleka nemá takovou sílu jako dříve. Pro americké těžaře a jejich technologie je cena nad 60 USD doslova živou vodou a jsou schopni produkci dále zvyšovat, pokud to pro ně bude dostatečně ziskové. V dlouhodobém pohledu nás nemusí příliš zneklidňovat ani pokles amerických zásob ropy, které se aktuálně dostaly pod svůj dlouhodobý pětiletý průměr.

  Co to vše znamená pro ceny u našich stojanů? Kyvadlo ekonomických a geopolitických faktorů je vychýleno výrazně ve prospěch růstu cen ropy a paliv, bude to však růst pozvolný a nikterak dramatický. Ropy je zkrátka na světě více, než jsme před pár lety mysleli. Na druhou stranu, návrat hlouběji pod třicetikorunovou hranici za litr benzinu i nafty nás jen tak taky nečeká. Polštář v podobě nedávného posílení české koruny proti americkému dolaru o skoro 20 % už je notně proleželý a pohyb stejným směrem v podobném rozsahu je v blízké budoucnosti nepravděpodobný. Dolar naopak spíše vystrčí růžky. Ani kurzový přepočet poklesu kýženému poklesu cen nepomůže.  Lukáš Vácha
  obchodní ředitel pro privátní a institucionální klientelu
  Wealth Management, Conseq Investment Management, a. s.