V minulém vydání jsme psali o tom, že se dluhopisy vydávají zpět k alespoň trochu zajímavým výnosům. Jakýsi návrat k normálu můžeme pozorovat i na akciových trzích, kdy se jednotlivé akciové indexy po delší době přestávají pohybovat všechny synchronně jedním či druhým směrem. Investoři zase začínají rozlišovat mezi jednotlivými světovými regiony a investování se stává pestřejším. Za téměř celé první pololetí tak například americké akcie (index S&P 500) vzrostly o 4 %, západoevropské (index STOXX EUROPE 600) jsou na nule, zatímco ty na rozvíjejících se trzích (index MSCI Emerging Markets) ztrácejí -3,9 % a akcie v našem středoevropském regionu (index CECE) ztratily dokonce 11 %.
Vysoký lednový růst cen ještě korigovaly směrem dolů všechny zmíněné akciové trhy společně. Hlavní rozdíl nastal především v květnu, kdy americké akcie znovu solidně rostly, zatímco ty z méně vyspělých zemí (MSCI Emerging Markets) a našeho regionu (CECE) prohlubovaly své ztráty.
Na finančních trzích panovala nervozita, která se projevovala stahováním investic z rozvíjejících se trhů do bezpečí amerických aktiv. Vedle klesajících cen akcií v zemích jako Brazílie, Mexiko nebo Polsko se to projevilo také větším posílením amerického dolaru. Obavy vzbuzovala snaha amerického prezidenta o omezování mezinárodního obchodu v podobě zavádění nových cel vůči svým obchodním partnerům a s ním spojený dopad na výkonnost světového hospodářství. V Brazílii se přidala série stávek kvůli vysokým cenám energií a v Mexiku obavy z blížících se prezidentských voleb a nejistota ohledně pokračování obchodní smlouvy NAFTA se Spojenými státy.
Vzhledem k nastíněnému vývoji je zřejmé, že bude při investování třeba pečlivěji vybírat akcie či akciové fondy z různých regionů a včas jejich složení přeskupovat – ať už to uděláte sami nebo se spolehnete na expertízu zkušeného investičního manažera, který ideálně ve správný okamžik prodá nebo nakoupí.
David Kufa,
Senior Relationship Manager, Conseq Investment Management