28. 3. 2018 - Marže globálních burzovně obchodovaných korporací na cyklickém vrcholu téměř 9 procent

  Ze střednědobého pohledu globální akciové trhy silně rostou a jen před několika málo dny býčí trh vstoupil do svého devátého roku. Klíčovým faktorem famózní akciové výkonnosti z posledních let je zejména velmi vysoký růst zisků korporací, s jejichž akciemi se na burzách ve světě obchoduje.

  28. 3. 2018 - Marže globálních burzovně obchodovaných korporací na cyklickém vrcholu téměř 9 procent

  Růst zisků je zaprvé tažen růstem tržeb s tím, jak utěšeně roste HDP světové ekonomiky a mezinárodní obchod. A zadruhé je velmi významným faktorem nárůst ziskových marží velkých nadnárodních korporací.

  My sledujeme na úrovni globálního akciového indexu MSCI All Country World marži čistého zisku, jež je definována jako podíl čistého zisku na tržbách v procentech. Říká nám, kolik korun čistého zisku v průměru společnosti vytvoří z každých 100 korun tržeb.

  Na grafu můžeme vidět, že dlouhodobý průměr marže čistého zisku činí 6,2 % a aktuální hodnota je o 40 procent vyšší na úrovni 8,7 %. Zároveň vidíme, že aktuální úroveň marží překonala cyklické vrcholy z let 2011 a 2014, a zároveň se pomalu přibližuje absolutnímu vrcholu z předkrizového roku 2007.

  Tímto rozhodně nechceme tvrdit, že je další krize či zásadní zpomalení růstu světové ekonomiky za dveřmi. Musíme nicméně přiznat, že takto vysoká ziskovost není z dlouhodobého historického pohledu udržitelná. Na základě aktuálních makroekonomických dat je přitom poměrně pravděpodobné, že v následujících kvartálech bude mít globální inflace tendenci mírně růst a prostřednictvím vyšších mezd by mohlo dojít k určitému poklesu marží. Další růst marží výrazně nad úroveň 9 % je proto velice málo pravděpodobný.

  Na rozdíl od loňského roku tak v letošním roce 2018 bude primárním faktorem růstu zisků nárůst tržeb a ten rozhodně nebude dvouciferný. Proto v základním scénáři očekávaného vývoje počítáme s globálním akciovým růstem za celý rok 2018 o přibližně 8 %. Navíc musíme i nadále počítat se zvýšenou krátkodobou volatilitou.

   

  Michal Stupavský
  Investiční stratég, Conseq Investment Management, a.s.