3. 11. 2015 - Čínské statistiky jsou nadhodnocené

    Čínský statistický úřad zveřejnil údaje za růst druhého největšího hospodářství na světě. Čínská ekonomika rostla o 6,9 procenta, tedy nejpomaleji od roku 2009. Tento údaj „překonal“ odhady analytiků o desetinu procentního bodu - čínská centrální vláda se pro letošní rok zavázala realizovat sedmiprocentní růst.

     

    3. 11. 2015 - Čínské statistiky jsou nadhodnocené

    Pokud se podíváme na zveřejněná čísla podrobněji, dojdeme k závěru, že jsou minimálně zvláštní. Čínský průmysl údajně rostl v září o 5,7 procenta, což však v kombinaci s klesajícími cenami (index producentů -5,9 %) a rekordně nízkým indexem nákupních manažerů (Caixin PMI) vypadá jen těžko uvěřitelně. Je třeba vzít v potaz i to, že kvůli dražší ceně práce se část průmyslové výroby z Číny stěhuje do zahraničí (do Indie a Vietnamu) a zpomalují i další segmenty investic, tedy kapitálové výdaje do infrastruktury a bydlení.

    Čínské průmyslové podniky rovněž vydělávají výrazně méně než minulý rok. Z toho by člověk usoudil, že sníží objem investic, aby se vyrovnaly s nedostatkem zájmu. Pozorovatele tak desetiprocentní růst investic přinejmenším zaskočí.

    Největší rozpor pak nalezneme v měření inflace. Zatímco spotřebitelská inflace dosahuje 1,8 %, inflace producentů se pohybuje kolem - 6 %. I když vezmeme v potaz klesající ceny komodit, tento rozpor nezmizí. Zvláštní je také fakt, že splasknutí akciové bubliny nemělo téměř žádný dopad na chování spotřebitelů.

    Myslím si tedy, tedy že čínská ekonomika roste, avšak výrazně pomalejším tempem, než jsou oficiální vládní statistiky. Odhady, které zorganizovala banka Barclays, hovoří o růstu o procento až dvě nižším, než udávají oficiální čísla.

    Vojtěch Železný,
    portfolio manažer Conseq Investment Management a. s.