4. 2. 2015 - Investiční fondy jsou oživením na burze

  Letošní rok přinese na pražskou burzu novinku v podobě investičních fondů, s jejichž akciemi nebo podílovými listy bude možné na regulovaném trhu obchodovat. Ve vstupu fondů na burzu nelze zjednodušeně vidět pouhou reakci na změnu daňových zákonů, tedy snahu vyhnout se placení vyšších daní. Stačí si vzít příklad ze zahraničí, kde se fondy na regulovaných trzích běžne obchodují (tzv. ETF) bez ohledu na aktuální daňový režim.

  4. 2. 2015 - Investiční fondy jsou oživením na burze
  Pro akcionáře uzavřených investičních fondů se totiž vstupem na burzu rýsuje zajímavá možnost, jak ze své investice v případě potřeby vystoupit. V případě uzavřených investičních fondů totiž nemá administrátor fondu povinnost vydávat a odkupovat jejich akcie proti základnímu kapitálu fondu jako v případě otevřených fondů.

  Většinou to neumožňuje ani investiční politika fondu, která v těchto případech bývá zaměřena na reálná nelikvidní aktiva (tedy například private Equity, veřejně neobchodované cenné papíry, pohledávky, nemovitosti). Úspěšnost realizace konkrétního obchodu je samozřejmě podmíněna základním tržním principem, kdy ke každé nabídce musí existovat poptávka. Jak pro potenciální prodejce, tak kupce je však pražská burza ideálním místem, jak transparentně a za férovou cenu alokovat touto cestou svůj kapitál.

                                                                                                                                                                                                                         Lukáš Vácha,
                                                                                                                                                                                                                    Obchodní ředitel
                                                                                                                                                                                Conseq Investment Management, a. s.