4. 9. 2019 - Letos se zatím radují skoro všichni (investoři)

  Za takové zhodnocení, jaké většina investorů letos zažívá, by asi byli rádi každý rok. Finanční trhy jim vrací to, co v předchozím roce vzaly. Naše dluhopisová portfolia jsou tak ve druhé polovině srpna zhruba o tři procenta výš oproti počátku roku. Vyvážená portfolia s podobným podílem akcií a dluhopisů se za stejné období zhodnotila přibližně o pět a akciová o sedm procent. Nebývá až tak obvyklé, že se daří jak akciím, tak dluhopisům – jejich ceny se mnohem častěji pohybují navzájem opačným směrem.

   

  4. 9. 2019 - Letos se zatím radují skoro všichni (investoři)

  A čemu za to vděčíme? Růst z prvních měsíců roku podpořila červnová silná holubičí otočka dvou hlavních světových centrálních bank – v USA (Fed) i eurozóně (ECB). Obě nakročily zpět směrem k uvolněnější měnové politice nižších úrokových sazeb (Fed i ECB), příp. také obnovení nákupů dluhopisů centrální bankou za nově vytištěná eura (ECB). Jejich primárním cílem je podpora hospodářského růstu a zvýšení nízké inflace. Vedlejším efektem však je růst cen akcií i dluhopisů, který uvolněnou měnovou politiku provází. Je to patrné zejména u dluhopisů, jejichž ceny atakují historická maxima a jejichž výnosy do splatnosti se tak v nebývale vysokém počtu případů pohybují v záporném teritoriu. Ano, v současné době opravdu musíte za držení mnoha především evropských dluhopisů platit místo toho, abyste na něm vydělávali!

  A co nás čeká v poslední třetině roku 2019? Myslíme si, že akcie s výjimkou těch předražených amerických, jsou oceněny férově. To znamená, že by v portfoliu žádného investora neměly v nějakém podílu chybět (byť je nutno počítat s krátkodobým propadem, který nelze nikdy vyloučit). Horší je to s dluhopisy. Ty už mají zřejmě většinově to nejlepší za sebou a je třeba pečlivě vybírat jen ty, které jsou ještě stále atraktivně oceněné.

   

   

  David Kufa,
  Senior Relationship Manager Conseq Investment Management, a.s.