5. 2. 2013 - Pomalý návrat spotřebitelské důvěry

  Spotřeba domácností, nejdůležitější složka HDP, vykazuje známky mírného zlepšení. Maloobchodní tržby včetně prodejů automobilů ukazující, jak domácnosti utrácejí, v prosinci vzrostly v porovnání s listopadem o 1,3 % (po sezónním očištění).

   

  5. 2. 2013 - Pomalý návrat spotřebitelské důvěry

  Na vyšších ziscích obchodníků měly samozřejmě svůj podíl předvánoční nákupy a údaj je proto třeba porovnat také se stejným obdobím předchozího roku. Meziročně došlo k propadu o 5,1 %. Toto číslo bylo ovlivněno nižším počtem pracovních dní v prosinci 2012 oproti stejnému měsíci v roce 2011. Nejvýrazněji se rozdílný počet pracovních dní projevil v prodejích a opravách motorových vozidel, které bez očištění propadly o 11,1 %. Pokud statistiku očistíme o tento vliv, byl pokles výrazně nižší, pouze -0,4 %. Vzhledem k tomu, že za celý rok 2012 poklesly maloobchodní tržby meziročně více (o -1,1 %), vyznívají prosincová čísla lehce optimisticky. Tento fakt by mohl při středečním zasedání bankovní rady České národní banky hrát roli jako argument proti spuštění devizových intervencí ve prospěch oslabování české koruny.

  Zatím se však jedná pouze o první náznaky zlepšení spotřebitelské důvěry, resp. o pomalé zastavování propadu maloobchodních tržeb. Na skutečný nárůst spotřeby domácností si budeme muset počkat do druhé poloviny roku, kdy očekáváme postupné oživení domácí poptávky.

  David Kufa,
  Investiční Manager
  Conseq Investment Management, a. s.