5. 2. 2013 - Výhled české ekonomiky v letošním roce

  Ministerstvo financí poslední aktualizací sladilo svůj odhad s listopadovou prognózou ČNB, jež počítá letos s hospodářskou stagnací (resp. kosmetickým růstem o 0,2 %) a spotřebitelskou inflací těsně nad cílovanou úrovní 2 %. Důvodem jsou mimo jiné slabé makroekonomické údaje z posledních měsíců v čele s nízkou domácí poptávkou a firemní aktivitou.

   

  5. 2. 2013 - Výhled české ekonomiky v letošním roce

  Slabou poptávku domácností dokládá pokračující pokles maloobchodních prodejů v závěru loňského roku, momentální nelehkou situaci v průmyslu pak snižující se objem produkce. Míra inflace by měla poklesnout oproti loňské úrovni díky nižší dynamice růstu cen potravin a energií a stejně tak mírnějšímu růstu regulovaných cen (plyn, nájmy, zdravotnictví). Proti významnějšímu poklesu bude naopak působit zvýšení sazeb DPH o 1 procentní bod.

  Domnívám se, že skutečný vývoj bude v letošním roce o něco příznivější. Přestože začátek roku se pravděpodobně bude ještě odehrávat v duchu předešlé stagnace, další kvartály a zejména druhá polovina roku by měla přinést jak oživení aktivity v průmyslu, tak postupný vzestup domácí poptávky. Dařit by se nejprve mělo především exportně orientovaným odvětvím díky opětovně sílícímu obchodu se zeměmi EU v čele s Německem, ale i se zeměmi mimo Evropu. Zvyšující se objem zakázek a lepšící se výhledy povedou později k vyšší investiční aktivitě firem. Postupně rostoucí spotřebitelská důvěra se následně promítne do vyšší spotřeby domácností. Navíc, rekordně nízké úrokové sazby tlačí dolů sazby hypoték. Nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů by měl začít podporovat realitní trh a stavebnictví. V neposlední řadě, s blížícími se parlamentními volbami lze očekávat určité zvýšení vládních výdajů, byť nikterak výrazné, s ohledem na střednědobý plán fiskální konsolidace. V celkovém výsledku by mě nijak nepřekvapilo tempo hospodářského růstu v letošním roce mezi jedním až 1,5 %. Inflace by díky tomu mohla zaznamenat mírnější pokles proti výše uvedeným odhadům, očekávám roční průměr kolem hladiny 2,5 %. Záviset bude hodně na kurzu koruny. V případě, že ČNB skutečně přistoupí k nějaké formě intervencí a bude úspěšná, inflace se může udržet na či nad třemi procenty.

  Ondřej Matuška
  Portfolio Manager
  Conseq Investment Management a. s.