5. 3. 2012 - Česká ekonomika si pohorší. Brusel předpovídá stagnaci

  Evropská komise snížila odhady ekonomického růstu evropských zemí pro letošní rok. Česká ekonomika bude oproti listopadové předpovědi, která ještě počítala s růstem o 0,7 procenta, stagnovat. HDP eurozóny jako celku má klesnout o 0,3 procenta, přičemž devět ze 27 států EU prý čeká recese.

   

  5. 3. 2012 - Česká ekonomika si pohorší. Brusel předpovídá stagnaci

  Nová prognóza EK jen potvrzuje dosavadní tržní konsenzus o zpomalení evropského hospodářství pro rok 2012, které je z části negativním průvodním jevem implementace konsolidačních programů veřejných financí v řadě států eurozóny. Česká republika vůči tomuto vývoji nezůstane imunní, byť bude podle našeho názoru zasažena o něco méně. Příznivými faktory pro růst zůstane i nadále silný český export a investice firem. Velmi pozvolna by se měly přidávat také výdaje domácností. Naopak na straně vládních výdajů se zřejmě mnoha růstových impulsů nedočkáme.
  Našim exportérům by měly pomoci silné obchodní vazby na Německo, které v čele jádrových zemí eurozóny bude držet evropský hospodářský růst nad vodou. Navíc budou dále přibývat přímé vývozy českých firem na rychle rostoucí rozvíjející se trhy (Asie, Latinská Amerika). Také investiční aktivita tuzemských společností by měla podle našeho odhadu letos vzrůst. Na přelomu roku se především investice v průmyslu téměř zcela zastavily pod vlivem všeobecných obav z recese a postupně by se měla situace vracet zpět k normálu. Z těchto důvodů jsme optimističtější a pro letošní rok očekáváme růst reálného HDP pro ČR okolo 1 %. Pro eurozónu odhadujeme vývoj HDP v rozmezí -0,5 % až 0,5 %.

  David Kufa,
  Conseq Investment Management, a. s.