6. 8. 2015 - Rozpočtové maskování

  Rozpočet za prvních 7 měsíců letošního roku dosáhl přebytku 25,7 mld. Kč, což, jak hlásá MF ČR, je nejlepší výsledek od vzniku ČR. Nahlédneme-li však pod povrch, zjistíme, že stávající vláda má na takovém stavu malou zásluhu a navíc pracuje na jeho demontáži.

  6. 8. 2015 - Rozpočtové maskování

  Meziroční růst všech příjmů o 61,2 mld. je primárně důsledkem štědrosti EU (+49,3 mld.) a ekonomického oživení. Výběr DPH je oproti roku 2014 nižší o 2,4 mld., ovšem hlavně vlivem opatření ze začátku roku 2014 v podobě bezdůvodného zadržení vrácení nadměrných odpočtů, z nichž drtivá většina byla naprosto v pořádku. Tento efekt postupně z ročního srovnání mizí a výběr DPH ve 2. polovině roku meziročně vzroste. Stále v něm však zůstane 2,5 mld. výpadek kvůli nižší DPH z knih, léků a sunaru.

  Kromě těchto „maskovaných“ výdajů rostou i výdaje přiznané, v první polovině roku o 6 %, což je díky nízké inflaci nejenom růst nominální, ale také reálný. Navíc, struktura není nic moc – o 10% (t.j., o 4,6 mld.) více utrácíme na platy, o 50% (+4,2 mld.) na transfer do Státního zemědělského intervenčního fondu…


  Jinými slovy: nebýt štědrosti Unie, rozpočet by byl vyrovnaný, či lehce deficitní. A nebýt oživení, nejrychlejšího po krizi, saldo by bylo v záporu srovnatelném s 1. polovinou 2013. Uvědomíme-li si, že se suneme do druhé poloviny volebního období a že vláda se znovu chystá přidat všem, je zřejmé, že se fiskální střídmost hned tak nevrátí. Rozpočtovým postojem se znovu vracíme do bezstarostných předkrizových let, na které současný premiér zcela jistě vzpomíná rád.


  Martin Lobotka

  Hlavní analytik Conseq Investment Management, a. s.