6. 9. 2016 - David Kufa: Z kanceláře na písek a zpět

  David Kufa, investiční manažer Conseq Investment Management a.s. a mistr České republiky v beach volejbalu 2015

  6. 9. 2016 - David Kufa: Z kanceláře na písek a zpět

  Jeho prací je sledovat vývoj na finančních trzích a starat se o důležité privátní a institucionální klienty Consequ. Jakmile ale za sebou zavře dveře kanceláře, převléká se do sportovního a míří na písek nebo do posilovny. Řeč je o Davidu Kufovi, investičním manažerovi společnosti Conseq Investment Management a.s., a zároveň mistru České republiky v beach volejbalu. Za týden se chystá obhajovat titul a dost možná si o něj opět zahraje proti vlastnímu bratrovi.

   

  Beach volejbalu se David naplno věnuje 12 let a za tu dobu vystřídal několik spoluhráčů. Sport ho nicméně provází už od malička. Předtím to byl deset let vrcholově šestkový volejbal a ještě před ním pět let tenisu. A proč nakonec zakotvil na písku? „Když jsem přecházel z juniorských kategorií do mužských, začal jsem koketovat s beach volejbalem. Nejprve jsem ho hrál jen v létě jako doplněk ke klasickému volejbalu a poté už celoročně. Je to krásný sport v krásném prostředí: na pláži u vody, holky v plavkách.. Jeho celková atmosféra je oproti klasickému volejbalu svobodomyslnější. Vyhovuje mi také, že je to více individuální sport než kolektivní šestkový volejbal. A přestože nemáme ani moře ani pláže, nebojím se říci, že konkrétně v Praze je beach volejbal – i na amatérské úrovni – doslova fenoménem. Praha má v zimě snad nejvíce hal pro tento sport v Evropě.“
  Na trénink zamíří David Kufa dvakrát do týdne, stejně často pak do posilovny. No a pak už je pátek a jede se na turnaj. Takže se dá říci, že se beach volejbalu nějakým způsobem věnuje prakticky denně. Času na osobní život pak moc nezbývá. „S manželkou jsme spolu poměrně krátce, takže zatím se mnou absolvovala jeden ročník. Ale je také z beach volejbalové branže, a proto má pochopení. Nyní je těhotná, takže spíše zůstává doma, ale plánujeme, že bude na turnaje jezdit se mnou i s Robinem, až se narodí. Turnaje jsou často na pěkných místech u vody, takže si tam bude moci hrát. Nebo začít trénovat.


  Bráchovi jsem vyšlapal cestu

  Maminka Kufová může být nanejvýš spokojená, protože v beach volejbalu jsou veleúspěšní oba její synové. „Robert je o pět let mladší než já a tak trochu kopíruje moji dráhu, co se škol a sportu týče. Stejně jako já začínal s tenisem, aby přešel k šestkovému volejbalu a nakonec zakotvil na písku. Je ovšem pravda, že jemu se většinou daří být v těch sportech lepší než já,“ přiznává David s úsměvem.
  Několik let hráli bratři Kufové jako jeden tým. Od té doby, co se rozešli a našli si nové partnery, už se mnohokráte sešli na opačných polovinách hřiště. Sehráli proti sobě již desítky utkání, a jak David přiznává, častěji vyhrává mladší Robert. Loni na mistrovství republiky se ovšem podařilo se spoluhráčem Davidem Lencem tým Roberta Kufy porazit, což je o to cennější, že šlo o takto důležitý moment. A pro Davida asi také tak trochu zadostiučinění vzhledem k faktu, že důvodem, proč se bratři rozešli, byly Robertovy vyšší ambice. „Samozřejmě se natolik dobře známe, že je velmi těžké ho jakkoli překvapit, takže většinou vyhraje ten, kdo má aktuálně lepší formu nebo momentální psychické nastavení,“ vysvětluje David.
  Maminka na zápasy obou bratrů chodí pravidelně. Na jednu stranu je možná smutná z toho, že jeden musí prohrát, na druhou také ví, že vždy vyhraje její syn. Takže se prostě chodí dívat na volejbal a fandí oběma stranám.


  Olympiáda? Máme co dohánět

  Ve 34 letech je David v nejlepších beach volejbalových letech. „Věk odchodu do „důchodu“ se stále posouvá – díky písku je beach pro kolena i pro organismus celkově zdravější než šestkový volejbal. „Nejsou výjimkou ani vrcholoví hráči, kterým táhne na 40 let. Je to i tím, že v tomto sportu nerozhoduje jen fyzička, ale obrovskou roli hrají i zkušenosti, k nejlepším výsledkům se musí dozrát.“
  Vzhledem k loňskému titulu si David letos dělal naděje na účast v kvalifikaci na olympiádu. Bohužel nebyl vybrán, což ovšem bere – jak jinak – sportovně. „Neřekl bych, že je příští olympiáda mojí metou. Můj spoluhráč je o osm let mladší, takže u něj možná. Podle mého názoru by ale český mužský beach volejbal musel udělat velký skok a dohnat svět, aby se na olympiádu vůbec dostal. Teď nám trochu ujíždí vlak. Hráči jsou stále vyšší, silnější. České týmy to dlouho uhrávaly spíše na improvizaci a šikovnost, ale to už nestačí. I proto jsme letos neměli zástupce v mužské části.“
  Nejbližším Davidovým cílem je samozřejmě uspět na mistrovství ČR, ideálně obhájit titul, což bude, jak říká, ještě těžší než jej napoprvé získat. Dlouhodobě by se chtěl udržet na vrcholu českého žebříčku a hrát na turnajích na předních místech. V rámci evropských turnajů potom postupovat z kvalifikace do hlavní soutěže, což už samo o sobě je v dané konkurenci úspěchem.


  Rodina, to bude teprve výzva

  David se před měsícem oženil a v listopadu očekává potomka. Už teď ale plánuje, jak se jeho život změní. „Když se ohlédnu zpět, práce a beach volejbal mi zabíraly veškerý čas a  vlastně se skvěle doplňovaly. Volný čas po práci jsem trávil na písku nebo v posilovně, kde jsem si vyčistil z práce unavenou hlavu, i dovolená byla podřízená turnajům. A druhý den jsem své unavené tělo posadil do židle a začal pracovat hlavou.
  Až přijde rodina, budu muset logicky někde ubrat - a práce to nebude. Nicméně jsem na to připraven, budu si vybírat jen některé turnaje a na ty se budu připravovat. Vše je otázkou priorit a já je mám jasně srovnané,“ uzavírá David Kufa, investiční manažer, mistr České republiky v plážovém volejbalu, novomanžel a nastávající tatínek.