8. 7. 2011 - Portugalsko bude šetřit

  Zveřejněný údaj o schodku portugalského státního rozpočtu za první čtvrtletí (7,7 % HDP) jasně ukázal, že tamní vláda bude muset ve svých snahách o splnění podmínek finanční pomoci ze strany MMF a EU značně zvýšit úsilí.

   

  8. 7. 2011 - Portugalsko bude šetřit

  Tříletý plán finančního záchranného balíku počítá se snížením schodku v letošním roce na 5,9 % a v roce 2012 na 3 % HDP. Portugalci tak stejně jako Řekové nejsou prozatím schopni dohodnuté požadavky plnit. Situace je na rozdíl od Řecka poněkud pozitivnější.

  Nová portugalská vláda, která nahradila vládu premiéra Socratese, jenž nedokázal prosadit předchozí návrh úspor, přispěchala s jasným ujištěním mezinárodních investorů, že požadovaný cíl pro letošní rok hodlá za každou cenu splnit. Bez problémů schválila program, počítající s uvalením jednorázové daně z příjmů na třinácté důchody, kterou plánuje získat až 800 mil € a privatizační plán prodeje státních podílů v národních distributorech elektřiny, aerolinkách a v bankovním sektoru. Během července by pak měly být zveřejněny detaily reformy sociálních výdajů.

  Premiér Coelho tak dává jasně najevo, že jeho země nemá zájem stát se druhým Řeckem. Ovšem při slabém ekonomickém růstu, kterým Portugalsko již delší dobu trpí a vidině dopadu fiskálních opatření na domácí poptávku, může být v této části Evropy pravděpodobně přes léto ještě hodně horko. Úspěch portugalského úsporného programu a získání důvěry je klíčové hlavně z pohledu možného rozšíření dluhové krize na sousední Španělsko, jehož bankovní sektor má na Portugalsko značnou expozici a případná záchrana španělských státních financí je nad aktuální síly vytvořeného záchranného fondu.

  Jan Schiller

  portfolio manažer