9. 1. 2013 - Devizové intervence ČNB – poslední trumf je už na stole!

  ČNB počátkem listopadu vystřílela svou konvenční munici v podobě snižování základní repo sazby, která určuje úrok, za nějž si banky ukládají u centrální banky dvoutýdenní peníze.

   

  9. 1. 2013 - Devizové intervence ČNB – poslední trumf je už na stole!

  Další možnosti, jak stimulovat domácí ekonomiku, centrálním bankéřům už nezbývají. Kvantitativní uvolňování, např. v podobě nákupu dluhopisů centrální bankou, v českých podmínkách nedává smysl. Domácí banky jsou totiž likviditou přecpané a spíše aktuálně nevědí, co s penězi.

  A tak de facto jedinou možností, jak změkčit měnové podmínky, jsou devizové intervence proti české koruně. Ty prostřednictvím oslabení měnového kurzu zlevní domácí zboží a služby v zahraničních měnách a povzbudí tak export, jež tvoří více než 35 % domácí produkce. ČNB konečně takové zákroky připustila již ve výstupech z listopadového jednání bankovní rady společně s dočasným přerušením směny výnosů z devizových rezerv za koruny, které naopak domácí měnu posilují. V českých podmínkách navíc nemá oslabení měny tak velký negativní dopad na schopnost domácností a podniků splácet své závazky v zahraničních měnách. A to jednoduše proto, že domácí subjekty příliš takových závazků nemají. Ani nadměrný růst inflace, plynoucí ze zvyšování korunových cen dovozů, nepředstavuje z makroekonomického pohledu problém, protože inflace očištěná o daňové a administrativní vlivy se pohybuje pod cílem národní banky a rizikem budoucího inflačního vývoje. A jak sama ČNB přiznává, jsou spíše na protiinflační straně.

  Velkou otázkou je však efektivita devizových intervencí, tedy schopnosti dlouhodobě měnový kurz ovlivnit. Historické zkušenosti a řada ekonomických studií ukazují, že reálný vliv devizových intervencí na měnový kurz je spíše krátkodobý. Centrálním bankám se tedy nedaří dlouhodoběji přetlačit trh. Už však samotné verbální intervence, upozorňující na možnost použití tohoto nástroje, evidentně vykonaly svůj díl práce. Euro je oproti svému loňskému minimu aktuálně o více než 4 %, resp. 1 CZK, dražší a koruna se k posilování aktuálně příliš nemá. Domnívám se, že reálná devizová intervence může v této situaci zahnat kurz ještě o pár desítek haléřů výše, nicméně v horizontu několika měsíců až roku se koruna vrátí k posilování, které je jediným možným kanálem tzv. reálné konvergence s vyspělými evropskými státy. Z tohoto pohledu tedy už vlastně centrální banka svůj poslední trumf na stůl položila, aniž by koupila jediné euro.

  Fungovat to ale nebude do nekonečna. Vlk taky sliboval … Aby jej všichni brali vážně i příště, měl by občas od slov přejít i k činům. ČNB proto nebude chtít riskovat svou kredibilitu a k reálné intervenci proti koruně v blízké době přistoupí.

  Lukáš Vácha,
  Obchodní ředitel
  Conseq Investment Management, a. s.