Černé pondělí – 5. února 2018

  5. únor 2018 - tento den si budou investoři pamatovat jako den, kdy skončilo jejich pohodlí, na které si v roce 2017 tolik zvykli. Nevinné vybírání zisků totiž způsobilo vůbec největší bodový pokles indexu DJIA v rámci jednoho obchodního dne. Je třeba prodat všechna aktiva, nakoupit zlato a utíkat do Švýcarska? Rozhodně ne.

  Černé pondělí – 5. února 2018

  Index třiceti největších amerických společností Dow Jones Industrial Average, který je vypočítáván již od roku 1896, zažil letos v únoru jeden nelichotivý rekord. Hodnota akcií těchto nejobchodovanějších společností v USA se totiž během okamžiku propadla o více než 6 %. Takový denní pokles v bodech přitom index nezaznamenal ani v největších krizích v letech 1929, 1987 ani 2008.

  Média v ten okamžik zveřejňovala jeden krvavý nadpis za druhým a všichni se okamžitě ptali, jestli je toto předzvěst další hospodářské krize. Ale pěkně popořadě, co vlastně tento propad způsobilo. Z jedné strany to byla pohodlnost investorů, kteří po klidném roce 2017 úplně zapomněli na to, že mohou akcie také prudce klesat. Vždyť největší denní pokles indexu DJIA byl v loňském roce méně než 1,9 %, což je hodnota vysoce podprůměrná. Výsledkem pohodlnosti bylo nastavení mnoha stop lossů, tedy automatických pokynů, které uzavírají pozice při dosažení určité ceny, velmi blízko pod aktuální ceny. Investoři si zkrátka nakoupili akcii za 100 USD a rovnou nastavili tento stop loss na 99 USD.

  Paralelně s tímto však vzrostla volatilita na trzích. A to skokově. Nejznámější index, který volatilitu americké burzy měří, je index „strachu“ VIX. Úplně jednoduše ukazuje, kolik platí spekulanti za zajištění pohybu akcií v obou směrech. Pokud volatilita roste, roste s ní také hodnota indexu VIX a obecně se zdražují prémie na nákupy opcí, které slouží jako zajištění. A ejhle, tento index vzrostl během jediného únorového dne o 115 %. Nutno podotknout, že to bylo z historických minim. Jenomže i na tento index existují deriváty a ETF, které spekulují na jeho pokles. A když jde něco proti vám o 115 %, ztratíte zkrátka všechny vložené prostředky. Obchodníci ale touto sázkou často spojovali sázku na růst amerických indexů. Proto se kolaps na produktech sledujících volatilitu přelil také do akciového trhu.

  Během 15 minut pak došlo k masivnímu poklesu hlavního indexu DJIA. Těžko to ale může být způsobeno tím, že se vzbudili všichni investoři světa a poslali na trh prodejní pokyn. V ten okamžik se spíš pobláznily „tradingové mašinky“, které se snažily prodávat za každou cenu a splnit tak klientům stop loss. Až poklesy v následujících dnech byly výsledkem návratu retailových investorů, kteří buď realizovali zisky, nebo s horkou hlavou z akcií utekli. Fundamentální důvod hledali analytici až zpětně. Asi nejsnazší bylo spojit tento propad s překvapivě vysokým údajem o americké inflaci. Vyšší inflace totiž znamená rychlejší zvyšování sazeb ze strany FEDu a následně také zdražení úvěrů a tedy investic všem firmám. Jenže o rychlejší inflaci a rostoucích sazbách už víme pěkně dlouho.

  Přibližně měsíc po tomto slavném propadu už index DJIA umazal dvě třetiny z únorové ztráty. A má k tomu pádné důvody. Nebyla to totiž žádná tragédie. Bodový pokles je snadno historicky nejvyšší, když je index na historických maximech. Největší procentuální pokles DJIA byl 19. října 1987 a to ve výši 22,6 % během jediného dne (na tehdejších úrovních to představovalo jen 500 bodů). Od toho jsme v roce 2018 velmi daleko. Hmatatelný důvod se navíc jen těžko hledá v období, kdy HDP roste napříč světadíly a inflace se jen opatrně zvedá ze dna. Trh dal naopak investorům novou příležitost pro levnější nákupy a to po velmi dlouhé době. Zatím tak letošní černé pondělí spíše otestovalo, že na trhu je stále dost hotovosti pro nové nákupy. To samozřejmě nebude platit donekonečna, jen je třeba si vždy uvědomit, co vlastně tak prudký pokles znamená v delším horizontu.

  Tomáš Kálal,
  Senior Relationship Manager, Conseq Investment Management