Dluhopisové výnosy se vrací na zajímavější úrovně

  V lednu ještě akciové trhy po celém světě raketovým tempem pokračovaly v rostoucím trendu z předchozího roku, ale v únoru se dostavilo vybírání zisků v podobě prodejů akcií a následných poklesů indexů hlavních světových burz. Zatímco americké akcie se rychle otřepaly a během měsíce dohnaly více než polovinu z únorových ztrát, akcie evropských společností pokračovaly mimo jiné pod vlivem výsledků italských parlamentních voleb v poklesu.

  Dluhopisové výnosy se vrací na zajímavější úrovně

  Investoři si uvědomují, že se pravděpodobně nacházíme na vrcholu globální hospodářské aktivity s výhledem na její postupné zpomalování, které bude doprovázené dalším zvyšováním úrokových sazeb a normalizace měnových politik ze strany centrálních bank. Pomalu ale jistě dospívá ekonomika i finanční trh do stadia, kdy budou odpojeny od podpůrného dopingu v podobě pravidelného přísunu velkého objemu nových peněz a opět se postaví na vlastní nohy.

  V souladu s tímto vývojem postupně rostou výnosy dluhopisů v USA, EU i v České republice a dostávají se tak na zajímavější úrovně, než na jaké jsme byli delší dobu zvyklí (výnos desetiletého amerického státního dluhopisu je nyní 2,4 % p. a., českého 1,7 % p. a. a německého 0,4 % p. a.). Přitom před rokem byl výnos desetiletého českého státního dluhopisu pouhých 0,6 % p. a. To je dobrá zpráva pro ty, kteří se chystají dluhopisy nakupovat (i když očekáváme, že výnosy dluhopisů dále porostou), méně dobrá pro ty, kteří již nějaké dluhopisy např. prostřednictvím fondu drží. Ceny dluhopisů totiž v důsledku tohoto vývoje klesají.   

      


  David Kufa,
  Senior Relationship Manager, Conseq Investment Management