Firemní dluhopisy stále v hledáčku investorů

  Trh s korporátními dluhopisy se jednoznačně roztáčí. Jedním z výsledků obecně uvolněných měnových politik v Evropě a USA je rostoucí obliba dluhopisů od firemních emitentů. Není se ani čemu divit, výnosy z těch státních jsou tak nízké, že se zkrátka investoři vrhají do rizikovějších aktiv. Rotaci mezi těmito typy aktiv odstartovala po hypoteční krizi a nyní se ukazuje její síla. Na trh si tak stále častěji chodí půjčovat společnosti, kterým by se o dluhopisech ještě nedávno ani nezdálo.

   

  Firemní dluhopisy stále v hledáčku investorů

  V roce 2016 došlo ve Spojených státech k emisím dluhopisů v celkové hodnotě přesahující 1,5 bilionu USD. Částka je to fascinující, především proto, že za posledních 5 let narostla o 50 %. Nikdy v historii neumístily korporace na trhu větší objem dluhopisů než loni. Amerika je navíc v trochu jiné fázi než Evropa, výnosy začaly pomalu růst se zvyšující se základní úrokovou sazbou. Již od roku 2013 klesá dokonce objem firemních dluhopisů z oblasti High Yield (tedy dluhopisů s vysokým výnosem, často ohraničené nízkým ratingem, nebo emitované bez ratingu) a naopak roste podíl upsaných dluhopisů investičního stupně. I výnos z méně rizikových dluhopisů totiž začíná být pro investory dostatečně atraktivní.

   

  V Evropě je situace odlišná. Největším hráčem na trhu korporátních dluhopisů je zde ECB, která vytrvale, tempem kolem 5 mld-10 mld. EUR měsíčně, nakupuje korporátní dluhopisy z trhu. Na knize centrální banky jich dnes leží přes 80 mld. EUR. Dokud s tímto ECB nepřestane, půjdou výnosy vzhůru jen stěží. Zájem o korporátní dluhopisy a to jak z řad firem, které peníze potřebují, tak z řad investorů, kteří naopak chtějí kladný výnos, zatím poroste. Důvodem u firem navíc často nebude získání prostředků pro nové investice, ale levné přefinancování současných dluhů. Rétorika ECB začíná být vůči dalšímu tisknutí peněz lehce méně odhodlaná. Celkově očekáváme, že již na červnovém zasedání by mohlo dojít k nastínění konce, či zmírnění současného odkupu aktiv v objemu 60 mld. EUR měsíčně. Oficiálně ale může program pokračovat až do konce letošního roku.

  Nejde porovnávat objemy ECB a emisí, které jsme uskutečnili v minulém roce v Consequ. Přesto cítíme oblibu korporátních dluhopisů jak u našich klientů, tak u emitentů, kteří touží získat prostředky na nové projekty. Pravda, říká se, že peněz je na trhu dost, zkuste to ale vysvětlit nějakému developerovi nebo společnosti, která poskytuje malé půjčky. Stále zde existují sektory, kde se nové prostředky hodí a také firmy, které jsou ochotné svým investorům vyplatit adekvátní výnos. O tom, že je nutné si z nich pečlivě vybírat, není potřeba ani mluvit.

  Celkově se objem upsaných dluhopisů, kde Conseq v loňském roce figuroval, přehoupnul přes tři čtvrtě miliardy korun v nominální hodnotě. Veřejnými emisemi jsme pomohli společnostem GES Real a Moravská Stavební Invest. Neveřejná emise byla naopak v oblasti e-comerce a plánujeme se rozšířit i do dalších sektorů. Hlavním cílem je mít portfolio dluhopisů diverzifikované a to se snažíme dodržovat jak v našich fondech, tak u našich klientů. V současné době připravujeme emisi společnosti, která působí v oblasti malých a středních půjček. Vzhledem k rizikovosti celého sektoru je oprávněné, aby investor dostal výnos přes 7 % p.a. Splatnost dluhopisů se přitom snažíme udržovat do pěti let. Pokud totiž budou růst úrokové sazby, je vhodnější se vyhýbat dluhopisům s fixním výnosem a příliš dlouhou splatností. Na druhou stranu, jak ukázal americký model, objem korporátních dluhopisů s vysokým výnosem bude pravděpodobně klesat a tím také poklesne možnost volby pro investora.

  Tomáš Kálal,
  privátní a institucionální klientela, Conseq Investment Management