Globální akciové trhy mají za sebou mimořádně úspěšné roky. Jejich růst trvá už od března 2009, tedy přibližně osm a půl roku. U globálních státních dluhopisů je růst cen ještě mnohem delší. Ty americké a německé například rostou již od přelomu 80. a 90. let minulého století. Zatímco v roce 1990 jste nákupem dlouhodobého amerického nebo německého státního dluhopisu získali výnos v rozmezí 8 až 9 % p.a., v současné době získáte ročně jen něco mezi 0,5 % (Německo) až 2 % (USA). To je dáno tím, že ceny dluhopisů jsou velmi blízko nejvyšších úrovní, které kdy dosáhly.
Mnoho investorů se proto ptá, zda má dnes význam kupovat akciový či dluhopisový fond, jestli není všechno příliš drahé a nebylo by lepší s nákupem počkat, až ceny poklesnou. U akcií tyto obavy často berou v potaz pouze jednu ze složek dlouhodobého růstu (nebo i poklesu) ceny akcií – změnu valuací (např. ukazatel poměru ceny akcie k ziskům dané společnosti – P/E). Zjednodušeně jak vysokou částkou si cením jednu korunu zisku. Velká část výkonnosti globálních akcií v uplynulých letech byla způsobena právě nárůstem těchto valuací neboli ceny akcií rostly rychleji, než rostly zisky firem. Většinou převládal optimismus. V současné době jsou valuace P/E globálních akciových trhů na úrovni 20násobku (za 1 korunu zisku zaplatíte na burze v průměru 20 korun), což je v historickém srovnání opravdu poměrně vysoko a bude to brzdit výkonnost v dalších letech.
Další dvě složky dlouhodobého růstu cen akcií – ziskovost firem a dividendový výnos – však budou mít i nadále pozitivní přínos. Očekáváme, že průměrná výkonnost globálních akciových trhů se bude v horizontu čtyř až pěti let pohybovat okolo 6 % ročně. V kratších obdobích však bude výnos pravděpodobně i výrazněji kolísat nad i pod tuto hodnotu.
V případě dluhopisů je výhled na nejbližší roky o něco méně příznivý. Nejen české státní dluhopisy, ale i mnoho dalších bude negativně ovlivněno nastupujícím zvyšováním úrokových sazeb a je proto dobré se zejména těm s delší dobou do splatnosti, které jsou nejzranitelnější, obloukem vyhnout. S opatrností lze vybírat některé korporátní dluhopisy, které mají o trochu větší potenciál. Výhodou dluhopisů oproti akciím ale stále zůstává fakt, že při správném výběru a širším rozložení prostředků mezi více z nich, nemohou jejich ceny tolik poklesnout a měly by proto zůstat základem portfolií konzervativnějších investorů. Jen je třeba dva, tři roky zatnout zuby a smířit se s nižším zhodnocením, než na jaké jsme byli dlouho zvyklí.
David Kufa,
Senior Relationship Manager,
privátní a institucionální klientela, Conseq Investment Management