Osvobozená koruna způsobuje vrásky českým investorům

  Máme za sebou půl roku od doby, kdy je česká koruna opět svobodná a její kurz určuje pouze nabídka a poptávka po ní. Za tu dobu posílila o více než 4 % vůči euru a více než 13 % proti americkému dolaru. Takový pohyb udělal radost všem, kdo kupují zboží ze zahraničí (importéři), protože se jim automaticky zlevnilo, ale vrásky dělá vedle českých vývozců také investorům, kteří mají část svých prostředků investovaných v cizích měnách, resp. v zahraničních akciích či dluhopisech.

   

  Osvobozená koruna způsobuje vrásky českým investorům

  I když totiž za stejné období (od 31. března 2017) dosti výrazně vzrostly ceny akcií na většině zahraničních trhů (USA +7,4 %, Evropa +2,4 %, rozvíjející se trhy +15 %), jejich výkonnost přepočítaná do české koruny byla ve většině případů záporná. Důvodem je právě posilující koruna, tedy situace, kdy investice v euru nebo dolaru ztrácejí svou hodnotu kvůli tomu, že tyto měny vůči české koruně oslabují.

  Obranou proti takovému vývoji je měnové zajištění (prostřednictvím prodeje příslušného množství cizí měny k budoucímu datu se současným kurzem – měnový forward). U něj je ale třeba vzít v úvahu jeho cenu a také výhled na vývoj měnového kurzu. V současné době očekáváme, že česká koruna v horizontu několika měsíců krátkodobě oslabí, před tím, než se vydá k ještě silnějším úrovním, než na jakých je dnes. Například v našich portfoliích tak proto vyčkáváme na tento okamžik, abychom je zajistili proti měnovému riziku za výhodnějších podmínek.

   

   

   

  David Kufa,
  Senior Relationship Manager,
  privátní a institucionální klientela, Conseq Investment Management