Stalo se

  Stalo se

  STALO SE V ČR


  Česká ekonomika v roce 2017 vzrostla o 4,8 %

  Na růstu české ekonomiky se nejvíce podílí všechny složky poptávky, především investice a spotřeba domácností. Maloobchodní tržby na konci roku 2017 silně vzrostly a průmyslová produkce je také v plusu. V letošním roce by měl být růst HDP lehce mírnější, dle ČNB o 3,6 %.

   

  Únorové zvýšení sazeb v ČR

  ČNB počátkem února zvýšila základní úrokovou sazbu. Dvoutýdenní reposazbu navýšila o 25 bazických bodů na 0,75 %. ČNB předpokládá, že utažení měnových podmínek bude probíhat hlavně skrze posilující korunu. Její průměrný kurz v letošním roce vyčíslila na 24,9 EUR/CZK. Dle vývoje ekonomické situace by se mohla k dalšímu zvýšení sazeb odhodlat až v druhé polovině roku.


  Fortuna zmizí z pražské a varšavské burzy

  Na mimořádné valné hromadě konané v polovině února bylo rozhodnuto, že akcie společnosti budou staženy z pražské a varšavské burzy. Fortuna, jedna z největších sázkových kanceláří v Česku, odchází z burzy po osmi letech obchodování. Iniciátorem návrhu odchodu byl většinový akcionář společnost Fortbet Holdings, která je součástí finanční skupiny Penta.

   

  STALO SE VE SVĚTĚ


  Dolar pokračuje v oslabování vůči euru

  Během letošního února se kurz přiblížil až k hranici 1,25 USD/EUR, nejslabší úrovni od roku 2014. To je neradostná zpráva pro investory ze starého kontinentu, kteří drží aktiva v amerických dolarech. V krátkém období očekáváme jeho návrat k silnějším číslům, ale dlouhodobě předpokládáme, že euro bude nadále posilovat.

   
  Index S&P 500 – návrat po únorovém propadu

  Na začátku února prošel index S&P 500 velkou houpačkou. Po prvotním propadu, kdy ustoupil ze svých letošních maxim až o 10 %, se za dalších 14 dní opět vrátil k růstu. Na trzích opět vládne větší optimismus. Vypadá to ale, že investoři budou bedlivě sledovat data o americké inflaci a případné tempo zvyšování tamních sazeb.