Stalo se

   

   

  Stalo se

  STALO SE V CONSEQU


  Jen do počátku podzimu se během tohoto roku skupině Conseq podařilo asistovat u úpisu dluhopisů v celkovém objemu 600 mil. Kč. Výnosy se pohybovaly od 3,1 % až do 7,1 % ročně. Projekty se týkaly bankovního sektoru, nebankovních půjček a také nemovitostí. Prvním emitentem byla Equa bank, přičemž tyto dluhopisy jsou obchodovány i na burze. Úspěšně se prodávaly dluhopisy zajištěné nemovitostí ve Všehrdově ulici na Malé Straně a s nejvyšším výnosem i dluhopisy společnosti Help Financial.

   

  STALO SE V ČR


  Česká ekonomika roste rekordním tempem

  ČSÚ oznámil, že HDP v druhém kvartálu vzrostlo mezikvartálně o 2,5 % a meziročně dokonce o 4,7 %. Oba údaje byly nad očekáváním ekonomů. Nejvýznamnější byl příspěvek zpracovatelského průmyslu podpořen například výrobou dopravních prostředků. Opět solidní byl nárůst spotřeby domácností.

   

  Česká národní banka ponechala základní sazbu beze změny

  ČNB se na svém jednání 27.9. rozhodla ponechat základní sazbu na 0,25 %. Hlasování centrálních bankéřů bylo ale velmi těsné, rozhodnul jeden hlas ze sedmi. Byť se zdá být kondice české ekonomiky nadprůměrná, banka se zatím rozhodla vyčkat na listopadové makroekonomické údaje a především další postup Evropské centrální banky, která prozatím stále nakupuje dluhopisy a naopak evropskou ekonomiku stimuluje.


  Index PX prožívá veleúspěšný rok

  Září bylo dalším růstovým měsícem domácí akciové burzy. Index PX si připsal 2,2 %, což přináší jen za tento rok nárůst o 13,4 %. Hodnota indexu je nyní zhruba 1060 bodů, tedy rezistentní úrovně z let 2015 a 2012. Výše byl náš index v roce 2011 a to se do jeho vývoje nezapočítávají vyplacené dividendy.

   

  STALO SE VE SVĚTĚ


  Americké indexy opět atakují historická maxima

  Ihned na začátku října opět otestoval americký index S&P 500 nová historická maxima. Ze sektorů, které si během letošního roku připsaly růsty až o 50 %, lze jmenovat farmaceutický a technologický. Naopak na posledních příčkách jsou s 20% průměrným poklesem automobilky a zcela nejhorší mají výkonnost ropné společnosti.

   
  Nezaměstnanost v EU je nejníže od roku 2008

  Podíl nezaměstnaných v Evropské unii v srpnu klesnul na 7,6 %. Česká republika byla s tímto ukazatelem vypočteným Eurostatem na úrovni 2,9 % na pomyslné první příčce. Naopak tradičně nejvyšší je nezaměstnanost v Řecku a Španělsku. Nadále platí, že nezaměstnanost v zemích eurozóny je vyšší, než v celé Evropské unii.

   
  Trump konečně konkretizoval daňovou reformu

  Po  % by měla korporátní daň klesnout na 20 %. To by sice výrazně zvýšilo konkurenceschopnost amerických podniků, ale zároveň nikdo neupřesnil, jakým způsobem by byl pokryt tento výpadek příjmové stránky rozpočtu, který by způsobil rekordní rozpočtový schodek.