Stalo se v ČR

  Index PX je nejvýše od srpna 2015

  Hlavní index pražské burzy PX pokořil na konci dubna hodnotu 1000 bodů. Na podobné úrovni byl naposledy v srpnu 2015. Za letošním 7% ziskem zatím stojí společnosti Erste Bank, CETV, VIG a KB. Index navíc nereflektuje výplaty dividend, které nás teprve čekají.

   

  Unipetrol vyplatí překvapivou dividendu

  Unipetrol se rozhodnul rozdělit svým akcionářům 18 % zisku z roku 2016. Po loňských 5,5 CZK dostanou investoři 8,3 CZK za akcii. Jedná se o pozitivní překvapení, protože většina půjde z nerozděleného zisku z minulých let. Akcie na tuto zprávu reagovaly pozitivně a za letošní rok poskočily již o 50 % hodnoty.

   
  Česká ekonomika podle IMF poroste letos o 2,8 %

  Mezinárodní měnový fond předpokládá, že česká ekonomika poroste v letošním roce, měřeno hrubým domácím produktem, o 2,8 % po loňských 2,4 %. Celkový globální HDP by měl letos vzrůst o 3,5 % a také tak zrychlí z loňských 3,1 %.

   
  Vláda rozhodla o využití loňského přebytku rozpočtu

  Především díky evropským financím skončil loňský rozpočet ČR v přebytku 62 mld. CZK. Vláda na konci dubna rozhodla, že tento přebytek využije k pokrytí celkového dluhu ČR, který dnes převyšuje 1,7 bilionu CZK. Letošní rok už podle odhadů skončí přibližně stejně vysokým deficitem veřejných financí.