Stalo se ve světě

  Nizozemské volby vyhrála Lidová strana pro svobodu a demokracii Marka Rutteho

  Dne 15. 3. 2017 v Nizozemském království proběhly volby do parlamentu a většina investorů napjatě očekávala zveřejnění výsledků. Celkem jednoznačně nakonec zvítězila Lidová strana pro svobodu a demokracii premiéra Marka Rutteho. Tamní akciový trh na tuto zprávu reagoval pozitivně, když index amsterdamské burzy AEX vzrostl na nejvyšší hodnoty za posledních devět let.

   

  Fed zvýšil základní úrokovou sazbu

  Ve stejný den, jako probíhaly nizozemské volby, zvýšil Fed již podruhé za tři měsíce základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů do rozpětí 0,75-1 %. Hlavním důvodem byl především dobrý výhled na světovou ekonomiku, růst inflace a nárůst nových pracovních míst spolu se snížením nezaměstnanosti.

   
  OPEC prodloužil dohodu o omezení produkce

  Organizace zemí vyvážejících ropu uzavřela koncem minulého rok dohodu o snížení produkce v prvním pololetí roku 2017 o 1,8 milionů barelů denně. Trh na tuto informaci okamžitě zareagoval, když cena ropy WTI rychle vystřelila k hodnotě kolem 54 dolarů za barel. Růst však další měsíce nepokračoval a proto se OPEC rozhodla omezit produkci po zbytek roku. Doposud se dohodu dařilo plnit z 98 %.

   
  Americkým bankám se opět dařilo

  Americké banky odstartovaly výsledkovou sezónu pozitivně. Jako první představily své výsledky JPMorgan Chase, Citigroup a Wells Fargo. Všechny tři zmíněné banky dosáhly lepšího než očekávaného zisku. Vzápětí reportovala Goldman Sachs nárůst zisku o 80 %. Za dobrými výsledky stojí především růst úvěrů a také příjmy z tradingu.