Stalo se ve světě

  Brexit dále trápí britskou libru

  Další jednání o způsobu opuštění EU těžce dolehly na britskou libru. Vyjednávání o nových podmínkách volného obchodu by měla být spuštěna již v březnu. Británie chce ale omezit pohyb osob, což by mohlo paralyzovat především přístup britských firem na trhy EU. Kurz GBP/USD se propadnul z úrovně 0,7 před Brexitem až k současným 0,8 GBP/USD.

   

  Stalo se ve světě OPEC se dohaduje na snížení objemu těžby ropy

  Organizace, která zastřešuje přibližně třetinu světové produkce ropy, se poprvé po osmi letech dohaduje na snížení produkce černého zlata. Konečné rozhodnutí by mohlo přijít koncem listopadu ve Vídni. Cena ropy se po této zprávě dostala na červnová maxima, tedy nad 50 USD za barel.

   
  Evropská centrální banka připustila snížení objemu QE

  Probíhající kvantitativní uvolňování v Evropě by mohlo pomalu končit. Z ECB se ozývají hlasy, které mluví o snížení objemu nakupovaných aktiv z 80 mld. EUR měsíčně o 10 mld. EUR. Něco podobného zažily v roce 2013 Spojené státy, kde bylo nakonec QE ukončeno až v říjnu 2014.

   
  Deutsche Bank, čelí možné pokutě 14 mld. USD

  Koncem září se objevila informace o možné výši pokuty pro jednu z nejvýznamnějších světových bank za hypoteční kauzu z let 2007/08. Německá banka by tak mohla Spojeným státům americkým zaplatit až 14,1 mld USD. Akcie Deutche Bank vlivem těchto zpráv propadly na historická minima.