Akcie mají silnou historickou tendenci v delším období následovat vývoj korporátních fundamentů, tedy především korporátních zisků. Tento fakt má za následek to, že poměr tržních cen akcií ke korporátním ziskům – valuační poměr P/E – má také silnou tendenci kolísat kolem úrovně historického průměru.
V dnešním grafu můžeme vidět, že v dlouhém období tržní ceny akcií skutečně sledují úroveň fundamentální korporátní ziskovosti. V grafu také můžeme nicméně vidět, že aktuálně tržní ceny akcií jsou od korporátních fundamentů zcela odtrženy směrem nahoru. Tržní ceny akcií, resp. úroveň nejširšího globálního akciového indexu MSCI All Country World je na historickém maximu, zatímco globální korporátní zisky na konci prosince byly v meziročním srovnání o 29 % nižší. Podobný vývoj jsme naposledy viděli při technologické bublině v roce 2000. Aktuální vývoj je nicméně především hnaný bezprecedentním tištěním peněz klíčovými centrálními bankami, které tržnímu sentimentu v loňském roce zásadním způsobem pomohly.
Aby v letošním roce nedošlo k prudkému akciovému propadu a aby se tržní ceny akcií a korporátních fundamentů dostaly blíže dlouhodobé rovnováze, korporátní zisky budou muset v letošním roce velice silně růst, což je ostatně také obsaženo v tržním konsenzu odhadů analytiků. Vše bude záviset na tom, zdali se světová ekonomika díky plošnému očkování proti koronaviru dostane v průběhu druhého a třetí čtvrtletí zpátky do normálu. Pokud se tak stane, světová ekonomika by měla velice silně růst, což by mělo podpořit velice silný růst korporátních fundamentů včetně korporátních zisků. Korporátní fundamenty by díky tomu měly postupně dohnat tržní ceny akcií, což by také mělo poslat valuaci P/E na výrazně nižší úrovně blíže dlouhodobému historickému průměru.
Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.