Tomáš Kálal: Kde banky končí, Venture Debt fondy začínají

  Banky se do těchto vod nepouští, proto mladým a nadějným technologickým firmám dříve museli půjčovat kamarádi a známí. Řeč není o startupových firmách a venture capital investování, kde za peníze investor dostává podíl na firmě. Mluvím o stadiu, ve kterém se jednoho dne objeví každá úspěšná inovativní a rychle rostoucí firma, která nyní namísto zisku dává přednost rychlejšímu růstu, rapidnímu produktovému vývoji a nebo zahraniční expanzi. A hledá další zdroje financování tohoto růstu.

  Tomáš Kálal: Kde banky končí, Venture Debt fondy začínají

  V Orbit Capital Venture Debt fondu jsme si dali za cíl vydláždit českým projektům cestu ke hvězdám a přinášet dluhové financování tak kultivovaně, jak je zvykem v západní Evropě nebo v USA. Na kamarádské bázi totiž nerozeznáte dobrý projekt od špatného, a už vůbec si neumíte vyhodnotit, jakou cenu za poskytnutou půjčku požadovat.

  Jednadvacáté století přináší zakladatelům českých technologických firem krásné podhoubí. A teď už z něj jen vytěžit maximum. Ve světě je běžnou praxí podpora inovativních firem skrze venture dluh. To je forma půjčky, kterou poskytují většinou velké fondy specializující se na takovou oblast. Půjčky mají obvykle kratší splatnost, optimálně do tří let. Jsou flexibilnější a dostupné firmám, které zatím banky nedokážou obsloužit. Na oplátku nesou nadstandardní výnos. A zpravidla v sobě skýtají jednoduchý bonus v případě, že se společnosti opravdu zadaří. Půjčky tohoto typu jsou nadřízené ostatnímu financování a dluhový fond s takovou firmou spolupracuje velmi úzce, tím předchází rizikům negativních překvapení.

  Inovativní společnosti ve fázi růstu hledají kapitál, který by byl levnější než ekvita a pomohl by jim dále škálovat. Bankovní domy jsou velmi skeptické, když vidí v položce čistý zisk záporné znaménko. To my ale nejsme, protože záporné znaménko v zisku u firmy, která zdvojnásobuje své tržby každý rok a je schopná prodat svůj produkt v objemu 100 milionů korun a více, může být velmi rychle znaménko kladné. Samozřejmě ale musíte velmi obezřetně vybírat. Naštěstí je v této oblasti stále malá konkurence a zároveň v našem regionu vidíme stále více nových a úspěšných technologických firem. O příležitosti dobrých investic tedy nebude nouze, o tom není pochyb.

  Když jdete do něčeho nového, určitě jsou s tím spojené porodní bolesti, v loňském roce spíše covidové bolesti. Náš fond jsme nastartovali těsně před koronou. A první rok jsme naštěstí byli spíše opatrní. Centrální banky srážely úrokové sazby a tiskly na trh nové a nové peníze. V tu chvíli se ale také zmrazilo úvěrové financování, protože kreditní marže vyletěla rychleji než raketa od SpaceX. Fond byl tak v roce 2020 velmi opatrný.
   

  Ale..

  ..to, co půjčil, se více než povedlo. Část byla půjčka rohlik.cz, který nyní láká investory v miliardách korun. To mimo jiné zvyšuje pravděpodobnost, že nám naši půjčku splatí dříve, než jsme chtěli, což je samo o sobě spojeno s určitým bonusem. Situaci zvládlo skvěle i Twisto. Fintech, který od nás dostal financování na rozjezd byznysu v Polsku. A díky extrémnímu zájmu o technologické společnosti i Twisto nalákalo nové akcionáře, kteří byznysu výrazně pomohou.

  A nových projektů je stále více. Aktuálně fond půjčuje 2,5 milionu eur společnosti LetsBuild. Ta se při dnešním boomu ve stavebnictví stará o to, aby každý od dělníka po investora stavby měl perfektní informace. Aplikace umožňuje přesné plánování výstavby a okamžitou reakci na vzniklý problém. Zkrátka dělník zlomí krumpáč, a než se stihne občerstvit, už mu vezou nový. LetsBuild je navíc přesně tou firmou, do které chceme investovat, má již tisíce uživatelů po celé Evropě a spolupracuje s takovými giganty, jako jsou stavební společnosti Vinci a Bouygues.

  Cílem fondu je půjčit alespoň patnácti obdobným firmám zároveň, a snížit tak riziko, že se některé nebude dařit. A budeme samozřejmě rádi, když nám rukama projde budoucí nadnárodní společnost. No jistě, protože Uber, Spotify i Netflix si samozřejmě prošly úplně tím samým, jen před pár lety a v jiných objemech.  Tomáš Kálal
  Ředitel investičního bankovnictví 


  Více informací o fondu Conseq Venture Debt

   

  Upozornění k publikovaným článkům ›